ddd robak

Zwalczanie kleszczy - Mińsk Mazowiecki - Siedlce - Warszawa - Mazowsze

kleszcz

KLESZCZ - ZWALCZANIE KLESZCZY

Kleszcz to pajęczak. Z około 800 rodzajów jedynie 8 nam zagraża. Niestety ukąszenie nawet jednego z nich może spowodować bardzo ciężką chorobę, jaką jest zapalenie opon mózgowych, niektóre z nich mogą zawierać w swoim organizmie wirusy i bakterie. Okres, w którym najliczniej występują kleszcze to majczerwiec oraz wrzesień - październik. Kleszcze zamieszkują parki i zarośla, łąki i granice lasów liściastych.

Kleszczowe zapalenie mózgu

Często bywa mylone z grypą. Po tygodniu dwóch od ukąszenia, pojawiają się pierwsze objawy podobne do grypy: wysoka gorączka, ból mięśni, głowy. Po kilku dniach objawy mijają i najczęściej wtedy choroba się kończy. Jednak po kilku dniach poprawy pojawiają się kolejne niepokojące objawy tzn. wysoka gorączka, nudności, wymioty, sztywność karku. Po zaobserwowaniu takich niebezpiecznych objawów należy natychmiast zgłosić się do lekarza. Zachodzą wtedy zmiany zapalne w płynie mózgowo-rdzeniowym. Przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu jest bardzo skuteczna szczepionka, która zapobiega tej ciężkiej chorobie (trzyetapowe szczepienie wykonane w odstępie kilku miesięcy daje gwarancję na trzy lata).

Borelioza

Przeciwko boreliozie nie ma niestety szczepienia, wymaga ona długotrwałego leczenia antybiotykami. Na boreliozę wskazuje zaczerwienienie, które powstaje w miejscu ukąszenia. Zaczerwienienie to stopniowo się powiększa, może osiągnąć średnicę kilkunastu centymetrów. Warto po ugryzieniu przez kleszcza i usunięciu go obrysować długopisem lub nawet markerem rumień (zaczerwienienie) i obserwować czy „przemieszcza się” jeśli tak należy zgłosić się do lekarza, bo może to być pierwszy objaw boreliozy. Inne objawy to: wysoka gorączka, bardzo silne bóle głowy, wymioty i sztywność karku. Groźne są zwłaszcza powikłania, głównie neurologiczne i psychiatryczne. Zaniedbana borelioza może spowodować zmiany w układzie krążenia, wywołać zapalenie.Gdy zauważysz kleszcza nie panikuj. Przygotuj pincetę i spirytus lub wodę utlenioną do zdezynfekowania miejsca ugryzienia. Wyciągając kleszcza złap go i pewnym ruchem wyciągnij, najlepiej jednym ruchem. Nie wykręcaj i nie miażdż. Nie smaruj też kleszcza niczym tłustym. Kiedyś uważano ze to pomaga i kleszcz szybko opuści naszą skórę. Wcześniej jednak będzie się dusił i wymiotował pod naszą skórę, a to może dostarczyć groźnych wirusów i bakterii do naszego organizmu. Dlatego nie używaj żadnych tłuszczy. Jeśli po usunięciu kleszcza zauważysz ze pozostały jego jakieś odnóża w skórze koniecznie skontaktuj się z lekarzem w celu ich usunięcia. Jeśli z sukcesem wyrwałaś całkowicie kleszcza i tak obserwuj miejsce ugryzienia czy nie pojawia się zaczerwienie, jeśli tak obrysuj je długopisem. Trzeba być czujnym i w razie objawów wskazujących na początku na grypę zwrócić się jak najszybciej do lekarza i poinformować o swoich podejrzeniach. Podobnie jak przed komarami. Wybierając się do lasu, parku w zarośla, należy bezwzględnie pamiętać o osłonięciu ciała ubraniami: długie nogawki, długie rękawy, wysokie obuwie, czapki. Można używać maści, żelów i innych preparatów odstraszających kleszcze.Po każdej wycieczce w takie miejsce obejrzyj dokładnie całe ciało i ubranie. Szczególnie sprawdź miejsca pod pachami, w pachwinach, u kobiet pod piersiami, w zgięciach kolan i za uszami.

kleszcz DDD Robak 

zwalczanie kleszczy, opryski na kleszcze, odkleszczanie,