Komar - Zwalczanie komarów - Komary - Mińsk Mazowiecki,Siedlce,Warszawa

DDD Robak

Komar

KOMAR - ZWALCZANIE KOMARÓW

Komar brzęczący jest najpospolitszym „krwiopijcą” w środowisku miejskim. Podobnie jak mucha domowa czy karaczan prusak, przystosował się idealnie do niemalże każdego siedliska utworzonego lub zmienionego przez człowieka. Podgatunek Culex pipiens zamieszkuje środowiska naturalne i rolnicze, natomiast komar brzęcący uzależnił swój byt od środowiska ludzkiego, wiejskiego i podmiejskiego, dlatego rzadko występuje w innych miejscach. Może lęgnąć się nawet w zbiornikach bardzo zanieczyszczonych, takich jak odstojniki ścieków i przeciekające węzły cieplne. Jego rozwój może się odbywać w całkowitej ciemności przez cały rok, jeżeli tylko temperatura w zalanych piwnicach nie spada poniżej 14sC. Może stać się lokalną plagą, jeśli namnoży się licznie np. w tunelach kolei podziemnych lub obszernych piwnicach z cieknącą wodą. Z tych miejsc przedostaje się do pomieszczeń mieszkalnych i może atakować ludzi nawet w grudniu lub w styczniu.Samice i samce komara brzęczącego łączą się w pary już po 48 godzinach po opuszczeniu poczwarek. Samica kopuluje jeden raz w życiu, a otrzymane od samca plemniki gromadzi w ciele w specjalnym zbiorniczku. Są one uwalniane stopniowo w celu zapłodnienia rozwijających się jaj. Do produkcji jaj samica potrzebuje wysoko białkowego pokarmu, a więc krwi, dlatego zaraz po kopulacji poszukuje gospodarza. Człowiek wydziela charakterystyczny dla niego zapach, dwutlenek węgla i ciepło, czym wabi komary.

KOMAR WIDLISZEK

KOMAR WIDLISZEK (Anopheles maculipennis)

 Również samica widliszka po zapłodnieniu szuka żywiciela, z którego pobiera krew. Po krwistym posiłku składa na wodzie od 150 do 340 jaj, a zdarza się, że nawet więcej. Wybiera naturalne zbiorniki wodne, które zawierają czystą wodę stojącą, w której znajdują się glony i inne podwodne rośliny zaopatrujące wodę w tlen i zapewniające larwom liczne kryjówki przed drapieżcami. Jaja komara widliszka są wrzecionowate, zaopatrzone z boków w komory powietrzne, które utrzymują je na powierzchni wody. W wodzie jaja są rozrzucone pojedynczo, tworząc na powierzchni figury o kształcie sieci lub gwiazd. Po kilku godzinach początkowo białawe jaja ciemnieją. Ich rozwój odbywa się w temperaturze powyżej 10oC. Z jaj wylęgają się larwy, które linieją trzy razy; są więc cztery stadia larwalne. Larwy nie mają syfonu oddechowego, ale ich ciało pokrywają włoski w kształcie liści palmy, dzięki którym larwy układają się więc równolegle do powierzchni wody, aby utrzymać kontakt z powietrzem i pobierać pokarm. Głowę obracają o 180o do tafli wody i żywią się glonami, grzybami i bakteriami pobieranymi bezpośrednio z powierzchni wody. Po czwartym linieniu larw uwalnia się poczwarka. Poczwarka nie pobiera pokarmu, ale jest ruchliwa. Z niej po 3-4 dniach powstaje dorosły owad. W upalne i ciepłe lata rozwój pokolenia trwa 3-4 tygodnie, w porze chłodniejszej trwa dłużej. W naszym kraju powstają 3-4 pokolenia widliszka. Dorosłe widliszki trzymają się miejsc lęgu i odbywają loty w poszukiwaniu żywiciela i kryjówek do zimowania, nie dłuższe niż kilkaset metrów. Na większe odległości mogą być zwiane przez silny wiatr. Zimują zapłodnione samice widliszków, u których rozwój jajników jest zahamowany. Na kryjówki zimowe wybierają pomieszczenia ludzkie, piwnice, obory. W okresie zimy nie pobierają pokarmu. Z łatwością poprzez cienką letnią odzież przekłuwają skórę, a ich ślina wywołuje u osób wrażliwych odczyny uczuleniowe i świąd. Widliszek jest żywicielem ostatecznym i przenosicielem zarodźców malarii (Plasmodium), czynnika etiologicznego zimnicy. Trzy polskie gatunki z rodzaju Anopheles są zdolne do przenoszenia zarodźca malarii, jednak w Polsce (na szczęście) nie stwierdza się zachorowań na malarię już od ponad 50 lat. Na świecie tylko w 1995 r. odnotowano 500 milionów chorych na malarię, z których 2,1 miliona osób (w tym połowa dzieci) zmarło z powodu tej choroby. Komary uważa się za jedną z najgorszych plag na ziemi.Zwalczanie komarów powinno przeprowadzać się wieczorami lub wczesnym przedpołudniem.


Komar przenosi ornitozy (choroby od ptaków), wirusy neurotropowe z ptaków domowych i dziko żyjących na zwierzęta domowe i ludzi. W ciepłych krajach i tropikach komary przenoszą czynniki wywołujące groźne choroby zakaźne i inwazyjne, np. zarodźce zimnicy, filariozy, leiszmaniozy, wirusy żółtej febry, japońskiego zapalenia mózgu i rdzenia oraz innych wirusów. U naszych komarów, które pobierają krew od różnych ssaków, mogą występować krętki Borrelia burgdorferi i mogą stanowić one czynnik wspomagający krążenie krętków, wywołujących u ludzi groźną chorobę - boreliozę z Lyme.

WIRUS ZIKA

WIRUS ZIKA

U człowieka Wirus Zika powoduje chorobę przebiegającą ze złym samopoczuciem, gorączką, wedle pierwszego opisu Simpsona z 1964 łagodną i krótko trwającą, wedle nowszych opisów wysoką, bólem i zawrotami głowy, bólem brzucha, brakiem apetytu oraz wysypką plamisto-grudkową. Zazwyczaj cechuje się ona łagodnym, samoograniczającym się przebiegiem. Wedle opisu Simpsona najpierw pojawia się łagodny ból głowy. Następnie pojawia się wysypka plamisto-grudkowa obejmująca twarz, szyję, tułów, kończyny górne – najpierw ramiona, potem dłonie i podeszwy stóp. Odnotowano pojawienie się złego samopoczucia, gorączki utrzymującej się do wieczora drugiego dnia, bólu pleców. Wysypka również zaczęła zanikać drugiego wieczora, co zabrało jej jeszcze 2 dni – była więc najdłużej utrzymującym się objawem. Natomiast "zika" wedle opisu Filipe i współpracowników (pacjent, przedtem zaszczepiony przeciwko gorączce żółtej, również był naukowcem i zaraził się podczas pracy laboratoryjnej) szybko pojawia się gorączka do 38 °C z towarzyszącymi potami bólami w okolicy zaoczodołowej, bólami szyi i stawów. Po upływie doby temperatura spadła do 37,5 °C, by podnieść się w nocy do 38,3 °C. Dolegliwości utrzymywały się do trzeciej doby, po czym zaczęły ustępować. Powrót do zdrowia trwał tydzień. Co istotne, nie zaobserwowano wysypki. Z kolei u naukowca zarażonego przez ukąszenie komara w Senegalu w 2008 początkowe objawy obejmowały obrzęk w okolicy kostek, wysypkę plamisto-grudkową na tułowiu, ból głowy i znaczne uczucie zmęczenia. Gorączka nie wystąpiła. Następnie dołączyły oszołomienie i dreszcze, a także bóle nadgarstków i stawów skokowych. Ponadto doszło do zapalenia prostaty objawiającego się dyzurią i bólem krocza. Po uplywie 72 godzin złagodzeniu uległy wysypka i uczucie zmęczenia. Po czwartej dobie zaobserwowano pojawienie się dwóch aftowatych owrzodzeń na wargach. W piatej dobie wystąpiła hematospermia, utrzymująca się odtąd przez 4 dni. Objawy utrzymywały się 6–9 dni po powrocie. U innego zarażonego choroba przebiegała podobnie, z tym że objawy stawowe dotyczyły także kolan. Piątego dnia od wystąpienia objawów u opisywanego pacjenta choroba ujawniła się u jego żony, prawdopodobnie wirus przeniósł się bezpośrednio, drogą seksualną. Wystąpiły u niej dreszcze, złe samopoczucie, ból głowy i mięśni, światłowstręt. Objawy te trwały 3 dni. Również nie doszło do gorączki. Po upływie 120 godzin od zachorowania u kobiety pojawiła się wysypka na tułowiu, która następnego dnia rozprzestrzeniła się na szyję i biodra. Zaobserwowano również aftowate owrzodzenia warg. 6 dnia pojawiły się zmiany stawowe (nadgarstek, kciuk) i zapalenie spojówek. U jednego z chorych którego zaatakował wirus zika bóle nadgarstka utrzymywały się przez miesiąc, u pozostałych nawracały po ostrej fazie choroby.

objawy zika

ZWALCZANIE KOMARÓW


Warszawa jako stolica Polski jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej zadbanych miast naszego kraju. Znajduje się w niej firma, która jeszcze bardziej uwydatnia sterylność tego miasta. Każdy chyba wie czym jest zwalczanie komarów czy też dezynfekcja. Specjalnością naszej firmy jest tępienie szkodliwych owadów metodą fizyczną, chemiczną i mechanicznych. Firma świadczy usługi zarówno dotyczące dezynsekcji mieszkań, jak również dezynsekcji miasta Legionowo. Cennik usług jest przystępny dla każdego z uwagi na szeroką ofertę firmy. Przedsiębiorstwo świadczy usługi ddd w sercu Polski, jakim jest Mazowsze. Odrobaczanie mieszkań, czy też konkretnie zwalczanie prusaków jest nie lada wyczynem dla wielu specjalistów. Kolejną ważną czynnością, szczególnie dla osób posiadających własny ogród jest oprysk przeciwko kleszczom, czy też komarom. Usuwanie robaków, czy też inaczej odrobaczanie, bądź usługa, jaką jest zwalczanie insektów, to usuwanie szkodników żyjących wśród ludzi. Nie lada wyczynem jest skuteczne dokonanie tego zabiegu. Mowa tu między innymi o szkodnikach takich jak komary, muszki, czy też prusak. W usuwaniu pluskiew liczy się bogate doświadczenie, jak i także wysokiej jakości sprzęt. Usuwanie pluskwy powinno odbywać się zgodnie ze standardami "Integrated Pest Management", gdyż pluskwa domowa to bardzo trudne do zwalczenia środowisko szkodników. Zwalczanie pluskwy domowej to zdecydowanie zadanie dla eksperta w tej dziedzinie. Kolejnym tak trudnym do usunięcia szkodnikiem jest karaczan. Myszy łatwo się adaptują w naszym środowisku i są często nosicielami wielu chorób, dlatego ważne jest, aby firma która podejmuje się ich zwalczenia posiadała odpowiednie środki do wykonania tego zabiegu. Tak samo trudnym zadaniem jest odszczurzanie. Niektórzy twierdzą, że rybik cukrowy nie szkodzi człowiekowi, jednak jego widok w łazience jest dość nieprzyjemny dla wielu z nas. Dlatego warto podjąć próbę pozbycia się go ze swoje domu. Jest to zadanie dla doświadczonej firmy, która zawodowo zajmuje się zwalczaniem rybika cukrowego. Nikt z nas nie lubi kleszczy. Powszechnie wiadomo, że kleszcze przenoszą różnego rodzaju choroby a w dodatku łatwo jest się na nie narazić podczas zwykłego i przyjemnego spaceru po lesie. Występują one jednak nie tylko w lesie, możemy się na nie narazić także podczas przycinania żywopłotu we własnym ogródku. Sam proces usuwania kleszcza nie jest na szczęście trudy, ani bolesny. Podczas wycieczki po lesie warto także zabezpieczyć się środkiem, który zwalcza środowisko komarów, a także meszek. Meszki są niewielkimi owadami, których ukąszenie może wywołać groźne choroby. Aby pokonać meszka warto zabezpieczyć się odpowiednim preparatem. Kolejnym problemem podczas spaceru mogą być ukąszenia os, szczególnie dla osób, u których osa wywołuje uczulenie, co może być bardzo niebezpieczne. Następnym niebezpieczeństwem jest szerszeń, chyba każdy wolałby uniknąć szerszeni. Gdybyśmy jednak przebywali w okolicy środowiska wodnego, moglibyśmy się liczyć ze spotkaniem szczura. Największą liczebnością może się chwalić szczur wędrowny.Usługi wykonujemy w miastach takich jak Warszawa, Minsk Mazowiecki, Siedlce oraz cale Mazwoszwe.