Dezynsekcja, dezynfekcja, odrobaczanie, ozonowanie

 

Pluskwa domowa

Zwalczanie pluskwy domowej

Odpluskwianie

Zwalczanie pluskwy domowej

Pluskwa domowa to insekt występujący coraz liczniej na całym świecie, w naszym kraju z roku na rok obserwuje się wzrost liczebności pluskwy ze względu na coraz cieplejsze zimy i przemieszczanie się ludności. Wydaje się, że w krajach wysoko rozwiniętych nie powinno być problemu z robakami, ale to tylko pozory. Styl życia, jaki prowadzimy ułatwia roznoszenie się insektów. Wystarczy, że będzie miała jedna osoba np. córka pojedzie z wizyta do matki i już maja dwie osoby. Potem matka pójdzie do koleżanki z pluskwą na bluzce. I plaga się rozprzestrzenia. Najważniejsze to nie przenosić ich. Dla każdego wiadomą rzeczą jest, że jest wstyd mieć robaki w domu, tym większy będzie, jak znajomi będą mieli pretensję, że je mają przez nas. Dlatego tak ważne jest pozbywanie się jak już wiemy, że je mamy, bo równie dobrze to my możemy je od znajomych przynieść.

Owad pasożytniczy z rodziny pluskwowatych żywiący się krwią człowieka. Jest to insekt niewielkich rozmiarów, ma ok 4-6mm długości. Forma dorosła ma kolor bursztynowy, młode osobniki mogą być ciemno brązowe lub prawie przeźroczyste, przez co często są niewidoczne. Pluskwy wyglądem przypominają pestki od jabłek, dlatego łatwo rozpoznać, z jakim pasożytem mamy do czynienia. Wyposażone są w 3 pary małych odnóży, które przystosowane są idealnie do przyczepiania się do gospodarza, pozwala im to również w łatwy sposób przemieszczać się.

W ciągu swojego życia samica pluskwy domowej potrafi złożyć około 250 – 500 jaj. Dziennie są to dwa / trzy jajeczka. Mało? Wcale nie tak mało, bo one nie żyją samotnie tylko w gniazdach, często bardzo licznych liczących setki osobników. Wystarczy sobie policzyć, jeśli jest gniazdo sto samic I każda złoży dziennie trzy to dzienne jest już trzysta nowych osobników, w ciągu tygodnia jest ich ponad tysiąc. Jaja pluskwy domowej są bardzo charakterystyczne I jeśli ktoś przynajmniej raz ja miał doskonale będzie wiedział, z jakim insektem ma do czynienia. Są to malutkie kuleczki często w niezliczonych ilościach koloru przezroczystego przypominające sól. Jeśli zauważymy w domu często na materacu lub pod krzesłem to nie ma, co myśleć, że się soli nasypało, bo to właśnie jaja pluskwy domowej. Formę dorosłą insekt ten osiąga w temperaturze pokojowej tj. 20 – 25 stopni średnio w ciągu 2 miesięcy, staje się wtedy zdolna do składania jaj. Pluskwy potrafią przetrwać około 24 miesięcy w warunkach, które im sprzyjają. Ciepłe i wilgotne otocznie jest najlepszym dla tego owada miejscem do życia.

Insekt ten nie ma skrzydeł, nie potrafi latać i nie skacze, brak tych umiejętności często utrudnia zdobycie pokarmu. Dlatego pluskwy są dość odporne na brak żywiciela, bez pożywienia potrafią przetrwać do pół roku zapadając w hibernację.

Owady te są najbardziej aktywne nocą, atakują swoje ofiary najczęściej we śnie. Są bardzo szybkie, ale tylko jak są najedzone. Potrafią się wtedy przemieszczać 3 cm na sekundę. Jak są przed posiłkiem są powolne jakby ospałe. Poruszają się nocą, w ich interesie jest, aby nie pokazywać się za dnia, są mniej widoczne po ciemku. Pluskwa domowa (łóżkowa) jak sama nazwa wskazuje najczęściej występuje w łóżkach, materacach, meblach tapicerowanych. W przypadku dużych inwazji mogą gnieździć się również w listwach przypodłogowych, książkach, zasłonach, dywanach, ubraniach czy nawet w gniazdkach elektrycznych. I w takich miejscach najlepiej szukać jaj lub już dorosłych insektów jak zaczniemy mieć podejrzenia, że mogły nas zaatakować.

Skąd się biorą pluskwy?

Dawniej obecność robaków była kojarzona z biedą I patologią teraz wiemy, że nie zawsze idzie to w parze. Inwazja pluskiew nie zawsze jest spowodowana zaniedbaniami higienicznymi, najczęściej jest przynoszona na ubraniach czy meblach. Tego prawie niewidocznego insekta przynieść można niezauważalnie z komunikacji, sklepu, kina lub na świeżo kupionych meblach. Największym błędem jest kupno mebli używanych, często sprzedawanych z niechcianymi lokatorami. Należy się wystrzegać kupna mebli tapicerowanych często super okazja wychodzi bokiem i zamiast cieszyć się z nowego mebla sprowadzamy sobie na głowę problem, z którym niestety łatwo nie jest się rozprawić. Jeden niezauważenie przyniesiony insekt będzie mnożył się w zaciszu. W związku z dużym przemieszczaniem się ludzi przywleczenia takie owada do domu jest coraz łatwiejsze. Niestety coraz więcej przywozi się ich z wakacji, pozornie miły wypoczynek kończy się nieprzyjemnymi niespodziankami, przyczepiona pluskwa do walizki przyjeżdża w nowe miejsce i w zaciszu niezauważona rozmnaża się. Z walizki bardzo szybko przemieści się do łóżka i reszty mieszkania. Niestety zanim domownicy zorientują się o obecności lokatorów mijają tygodnie lub miesiące. Problem pluskwy domowej dotyczy niestety często hoteli kilku gwiazdkowych nie tylko tych o marnej reputacji, ale tych z górnej półki. Hotele te ukrywają problem I na szczęście zaczynają szybką walkę ze insektami, ale nie zawsze jest ona na tyle szybka, aby pluskwa nie zdążyła przyczepić się do bagażu gości. Często sama obsługa nieświadomie przynosi pluskwy domowe do swoich mieszkań. Jeśli problem nie zostanie szybko zauważony I w porę nie będą wdrożone odpowiednie działania w dużych budynkach może stać się zmorą gości. Pluskwa jest bardzo mała I co za tym idzie bardzo łatwo jest jej się schować w zakamarkach nawet najmniejszych czy przechodzić z pomieszczania do pomieszczenia przez wentylacje czy szpary pod drzwiami. Dużym problemem są pluskwy w hotelach robotniczych. Pluskwy przywożone są z domów I ze względu na wstyd, że się je ma fakt ten zostaje przemilczany. Insekta wtedy przywozi się w ubraniach, niezauważony przechodzi na inne ubrania I w taki sposób zaczyna się mnoży w nowym miejscu. Zwalczanie pluskwy domowej dobrze jest wykonać wtedy w takim hotelu, ale należy również uświadomić osoby w nim przebywające, żeby zrobiły odpluskwianie również u siebie w domach wtedy problem zniknie. W przeciwnym razie usuwanie pluskwy jest chwilowe I często trzeba zabiegi powtarzać, co kilka tygodniu lub w najlepszym przypadku, co kilka miesięcy. Należy pamiętać, że problem z pluskwami domowymi to duży problem I nie ma, co go bagatelizować jak już raz zostały przywleczone dobrze jest wiedzieć skąd. Jeśli jest to od rodziny lub znajomych należy w delikatny sposób dać do zrozumienia, że przez ich nieodpowiedzialność mnożą się nowe kolonie. Dla każdego to wstyd, ale czy warto mieć taki problem, bo innym one nie przeszkadzają? Chyba nie.

Coraz większym problemem jest obecność pluskwy domowej w mieszkaniach zaniedbanych, gdzie lokatorzy z różnych względów nie chcą z nimi walczyć. Trudno określić, czy porostu lubią ich obecność a może przywykli do lokatorów w mieszkaniach. Niestety z naszego doświadczenia wynika, że jest spora ilość takich mieszkań, są one zagrożeniem I utrapieniem sąsiadów. Często są to osoby samotne lub schorowane lub w ciężkiej sytuacji życiowej, którym nie przeszkadza obecność robaków tylko nie biorą pod uwagę, że sąsiadom ich one już przeszkadzają. Niejednokrotnie spotykamy się z sytuacjami, gdzie załamani sąsiedzi nie maja siły walczyć z sąsiadem zarobaczonym. Pluskwy bez problem migrują do innych mieszkań z tych, gdzie się już zadomowiły. Problemy z takimi lokatorami zawsze trzeba zgłaszać do odpowiednich instytucji, nawet do pomocy społecznej. Tacy sąsiedzi nie liczą się z tym, że za ścianą jest ktoś, kto nie chce mieć robaków w domu I walczy z nimi na wszystkie sposoby. Walka jest wtedy utrudniona I najlepiej zacząć ją waląc z sąsiadem, bo jak sąsiad ma problem to pozbyć się go będzie trudno. Walka z pluskwami jest bardzo ciężka, jeśli za ścianą sąsiad jest obojętny na obecność robaków. Często przez takie jedno mieszkanie zarobaczony jest cały blok I jeden jedyny sąsiad ten z robakami odmawia wykonania dezynsekcji. Jeśli pluskwy są w mieszkaniu dobrze jest przeprowadzić mały wywiad wśród sąsiadów czy oni też je mają I atakować zbiorowo wykonując dezynsekcję jednocześnie wtedy będzie pewność, że dezynsekcja jest wykonana skutecznie.

Jak rozpoznać, czy są pluskwy?

Przy dużych grupach pluskiew zauważalny jest zapach w pomieszczeniach anyżowo-malinowy jest on nieprzyjemny dla większości stworzeń i stanowi naturalna ochronę pluskwy przed potencjalnym zagrożeniem. Zapach taki występuje bardzo rzadko tylko przy ogromnej inwazji. Jeśli w mieszkaniach czuć zapach to niestety trzeba się liczyć z tym, iż są one już w olbrzymich ilościach namnożone. Pluskwa to jeden z najbardziej uciążliwych i krwiopijnych owadów w otoczeniu człowieka. Atakuje w trakcie snu swojej ofiary. Podczas ugryzienia wypuszcza środek znieczulający, dlatego ofiary nie czują, że są gryzione I dopiero rano zauważalne są plamki na ciele. Obecność jej zauważa się po licznych ugryzieniach na całym ciele. Ugryzienia te są bardzo swędzące, bardzo liczne i trudno gojące, często wymagana jest interwencja dermatologa. Ugryzienia pluskwy domowej często mylone są od tych spowodowanych przez komary szczególnie, jeśli nikt wcześniej nie miał odczynienia z pluskwami lub ma nadzieję, że jednak to nie one. Ugryzienia pluskwy są charakterystyczne, występują często na dużej części ciała w postaci czerwonych plam są bardzo swędzące I piekące. Dobrze jest przetrzeć je spirytusem, aby zdezynfekować I użyć maści kojących. Pluskwa domowa to bardzo groźny owad w najłagodniejszych przypadkach występują reakcje alergiczne. Jeśli jesteśmy alergikami I ugryzienia się nie goją należy zgłosić się do dermatologa po odpowiednie leki. Ugryzienia mogą się goić nawet tygodniami, co przyjemne nie jest szczególnie jak są swędzące I ranki są rozdrapywane. Szczególna uwagę należy zwracać, jeśli zostanie pogryzione dziecko, jak przy każdych swędzących zmianach skórnych dziecko nie jest w stanie powstrzymać drapania I może rozdrapywać ranki doprowadzając do różnego rodzaju robieni, które będą trudne do wygojenia. Pluskwy mogą zamienić życie w komar, są ciężkie do wytępienia a z ich problemem boryka się coraz większa liczba mieszkańców domów lub mieszkań. Mitem jest uważanie, iż pluskwa domowa jest tylko tam, gdzie jest brud, fakt występuje tam dużo częściej jak w czystych mieszkaniach, ale higieniczne czyste mieszkanie nie uchroni od problem pluskwy, jeśli zostanie ona przywleczona z zewnątrz.

Jak rozpoznać inwazję pluskiew domowych?

Oczywiście od bardzo dokładnego obejrzenia łóżek, w momencie zlokalizowania gniazda należy wykonać oprysk preparatami chemicznymi, który należy bardzo dokładnie wykonać nie omijając żadnych miejsc. Odkurzanie pomaga w walce z nimi, ale trzeba jak najszybciej wyrzucić worek z odkurzacza. Oczywiście podstawa jest dokładne sprzątanie. Zwalczanie pluskiew można wykonać wieloma metodami. Najskuteczniejsze i najczęściej spotykane jest zamgławianie ULV. Dzięki wytwarzanej mgle o mikroskopijnych kroplach preparat biobójczy może wnikać w każdą szczelinę, w szafy, pod podłogi. Przed II wojną światową inwazje pluskiew były powszechne; jednak po powszechnym wprowadzeniu stosowania środka owadobójczego DDT w połowie XX wieku inwazje pluskiew stały się znacznie mniej powszechne. Uważa się, że niedawne odrodzenie się inwazji pluskiew na całym świecie wiąże się z kilkoma różnymi czynnikami, w tym wzrostem podróży międzynarodowych, gęstymi miejskimi warunkami życia, opornością na środki owadobójcze i nowymi, nieefektywnymi środkami zwalczania szkodników.

Profesjonalne zwalczanie pluskwy ulv

Czy pluskwy można naturalnymi sposobami zwalczyć? Niestety nie. Nie ma roślin odstraszających czy preparatów naturalnych. Jest za to wiele środków mniej inwazyjnych dostępnych w sklepach. Doświadczenie, jakie zdobywamy od lat w walce z tym insektem mówi, że te preparaty tylko pogarszają walkę z nimi. Preparaty ogólnodostępne tylko uodporniają pluskwę na środki chemiczne, co w konsekwencji utrudnia pozbycie się ich. Preparaty te stosowane są przez kilka miesięcy bez żadnych efektów, doraźnie problem znika na tydzień czy dwa potem problem powraca. Często, dlatego, że taki preparat nie dostanie się w każdą szparę w pomieszczeniu a to tam one się najczęściej chowają. Po zastosowaniu kilka krotnie takie preparatu pluskwa uodparnia się na substancję czynną. W konsekwencji zwalczenie jej jest coraz trudniejsze. Preparaty dostępne w sklepach stosuje się głównie z oszczędności, bo są tanie. Ale czy to warto stosować kilka miesięcy preparaty, które są nieskuteczne I pogarszać sobie sytuację. Po kilku miesiącach okazuje się, że na preparaty wydało się kilka razy tyle, co na profesjonalną usługę, dzięki której problem pluskwy byłby dawno rozwiązany. Z naszego doświadczenia wynika, że często bagatelizuje się problem pluskwy, uważa się, że same znikną albo kilka robaczków w domu to nie problem. Przecież to takie małe stworzonka nic będzie jak będą sobie chodziły.

Często w naszej pracy spotykamy się z podejściem, iż aby skutecznie pozbyć się pluskwy należy opróżnić szafy I pomieszczenia ze wszystkich znajdujących się przedmiotów. Jest to podstawowy błąd popełniany przez niekompetentne osoby. Jeśli wyniesiemy w pokoju ubrania, na których są jajka pluskwy domowej czy nawet same już insekty inwazja zacznie się przenosić do miejsca, w którym te ubrania się znajdują. Należy pamiętać, że podstawą jest pozostawienie wszelkich rzeczy w miejscu, w którym jest inwazja, aby stosowany preparat mógł zabić te osobniki, które są przyczepione do tych rzeczy. Wyniesienie ubrań czy mebli I przyniesienie ich ponownie po zabiegu spowoduje ponowna inwazję.

Dezynsekcja pluskwy domowej

W sieci można znaleźć mnóstwo porad dotyczących zwalczania pluskwy domowej. Niestety bardzo często są to porady, które nie maja nic wspólnego ze skuteczna walka z tym pasożytem. Opisywane metody polegają w większości przypadków, stosowania preparatów ogólnodostępnych niestety to prowadzi do tego ze owad ten uodparnia się na środki owadobójcze, wynika to z budowy ciała. Często zdarza się tak ze osoby, które były autorami owych porad swoje metody stosują przez kilka miesięcy z mizernym skutkiem na koniec i tak korzystają z pomocy wyspecjalizowanych ekip z branży DDD oczywiście o tym fakcie już nie informują w swych poradach, niestety jest to często już w momencie, gdy owad zdążyły się uodpornić a co za tym idzie uniemożliwia skuteczne zwalczenie przy jednej wizycie, co generuje podniesienie niepotrzebne kosztów skutecznego zwalczania. Bardzo często spotykamy się, na co dzień właśnie z takimi praktykami, gdzie klienci dzwoniąc informują nas bardzo często o wielomiesięcznej walce z tymi insektami, gdzie koszt stosowanych preparatów zakupionych w sklepach czy też w intrenecie niejedno krotnie przewyższają kilka razy koszt skutecznego zabiegu wykonanego przez specjalistów. Bardzo często także klienci nie informują o fakcie stosowania tych preparatów wynika to z tego ze starają się uniknąć dodatkowych kosztów z związku z ewentualna koniecznością powtórzenia zabiegu. Należy pamiętać ze w walce z tymi konkretnymi owadami obie strony musza wykazać maximum zaangażowania klient musi poinformować o próbach walki oraz czasu, jakie one trwały po to, aby specjaliści mogli zaproponować optymalna metodę zwalczania a także dobrać odpowiednia substancje, aby zabieg był skuteczny. A więc dezynsekcja pluskwy domowej to bardzo ciężka walka, w której i klienci jak i specjaliści DDD muszą włożyć bardzo dużo energii. Oczywiście taka sytuacja nie dotyczy tylko pluskwy domowej także prusaki wykazują takie właściwości nie mniej jednak pluskwy domowe jest to ten pasożyt, który coraz częściej ma czelność gościć w domach naszych klientów.

Domowe sposoby zwalczania pluskwy domowej

Jedna z najczęściej spotykana metoda wśród naszych klientów jest oczywiście parowanie. Metoda ta jest ekologiczna jednak niesie ze sobą konieczność rozebrania mebli tapicerowanych, należy zdemontować boczki o ile są odkręcane a także zdemontować spodnie obicie zasłaniające szkielet kanapy, aby można było dokładnie obejrzeć wszystkie zakamarki szczeliny itp. Dodatkowo należy odsunąć meble od ścian, gdzie w miejscu stykania się plecówki z bokiem szafki można znaleźć pluskwę domowa oczywiście także należy opróżnić szafki, aby było można skontrolować zakamarki. Dodatkowo należy zdemontować listwy przypodłogowe, gdyż często to właśnie w tych miejscach w szczególności w okolicy łózek pluskwa zakłada swoje siedliska nie można także pominąć obrazów wiszących na ścianach je także należy bardzo dokładnie obejrzeć. Należy pamiętać o tym, iż pluskwa domowa ginie w temperaturze 60 stopni, a więc musi być poddana bezpośrednio parze o takiej właśnie temperaturze. Nie jesteśmy wstanie dotrzeć w każde miejsce zadana temperatura bez uszkodzenia podczas demontażu elementów wyposażenia mieszkania. Metoda ta niestety ze względu na konieczność rozbierania demontowania elementów wykończeniowych oraz wyposażenia mieszkania sprawia ze jest ona bardzo czasochłonna a także istnieje duże ryzyko pominięcia miejsc, w których pluskwa się znajduje.

Zapytaj nas

Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące naszych produktów wypełnij i wyśli poniższy formularz lub po prostu zadzwoń

person
mail
mode_edit
sms

 
Wyślij zapytanie
  • call
    Zadzwoń do nas +48 690 015 854

    Jesteśmy do dyspozycji od poniedziałku do piątku
    w godzinach od 8:00 do 16:00

  • mail
  • place
    Odwiedź nas

    DDD Robak

    NIP: 536-147-33-72
    REGON 142344086

    Godziny pracy:
    pn. - pt.: 9:00 - 24:00
    sob.: 10:00 - 18:00

    Posiadamy placówki : Siedlce, Mińsk Mazowiecki, Łuków, Siemiatycze, Otwock, Góra Kalwaria, Legionowo, Wyszków. Oraz w promieniu 50 kilometrow w/w lokalizacji.

© 2024 DDD Robak - dezynsekcja, dezynfekcja, deratyzacja.
Korzystając z naszej przeglądarki wyrażają Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Używamy ich do celów statystycznych. W programie służącym do obsługi stron internetowych można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Rozumiem