Gatunki węży

DDD Robak

węże w polsce

WĘŻE W POLSCE - OPIS

Gniewosz plamisty (miedzianka)

Gniewosz plamisty (miedzianka)

Jest to wąż z rodziny połozowatych (Colubridae). Jest on całkowicie nie groźny dla człowieka. Niestety bardzo często mylony ze żmija zygzakowatą. Jest to wąż drobny, o długości ciała wąchającym się od około 60 do 87cm. Samce są koloru rdzawo brązowego zaś samice gliniasto szare. W okolicy głowy można znaleźć plamę o kształcie podkowy lub serca o kolorze ciemnobrązowym. Na całym ciele występują na przemian zygzakowate linie, właśnie to przeznie jest mylony ze żmiją. Odróżnić go można przez to ze ma okrągłą źrenice oka oraz zaokrąglony pysk.W Polsce gatunek ten jest pod ochroną, jest on narażony na wyginiecie. Został umieszczony Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt z kategoria zagrożenia VU.

Wąż Eskulape

Wąż Eskulape

Jest to największy wąż, który występuje na wolności w Polsce. Jego ciało mierzy około 200cm.Kolor węza to oliwkowo brązowy. Gatunek w Polsce pod ochroną. Wpisany do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt. Żywi się niewielkimi szkodnikami myszami itp. Występuje tylko w Bieszczadach. Waż ten zachodzi w hibernacje. Prowadzi skryty tryb życia unika ludzi.

Zaskroniec rybołów

Zaskroniec rybołów

Jest to niejadowity waż, o barwie szarej lub zielono brązowej. Nie duże ciemne plamy znajdują się na grzbiecie a brzuch żółty w czarne cętki. W wieku młodym ze względu na żółte plamy w okolicy skroni waż ten jest podobny do zaskrońca młodego. W Polsce odnotowano jednego młodego osobnika w okolicy Cieszyna. Samica dorosła może mieć długość około 150cm.

Zaskroniec zwyczajny

Zaskroniec zwyczajny

Jest to wąż nie jadowity, występuje niemal, że w całej Europie. Jak to u węzy bywa samica jest dłuższa od samca o około 50 cm i mierzy 150cm. Zaskroniec ten żywi się małymi gryzoniami, co ciekawe połykając je bez wcześniejszego uśmiercania. Waż ten jest pod ścisła ochrona w naszym kraju. Są całkowicie nie groźne dla ludzi i nawet ich unikają, rzadko zdąża się, aby waż ten zapuszczał się w bliskie okolice ludzkich domów.

Żmija zygzakowata

Żmija zygzakowata

Jest to waż jadowity, w Polsce pod ochroną. Żmija posiada na grzbiecie zygzak, który nie zawsze jest widoczny potocznie zwana wstęgą kainową. Kolor żmii jest różny może być żółtawym, oliwko zielonym, niebieskoszarym. Żmija ta żywi się niewielkimi ssakami kretami lub ryjówkami. Żmija ta bardzo rzadko kasa człowieka. W większości przypadków takie ukąszenie jest suche bez wydzielania jadu, lecz ze względu na bardzo wysokie ryzyko martwicy należy natychmiast zasięgnąć porady lekarzy.