Dezynsekcja, dezynfekcja, odrobaczanie, ozonowanie

 

Karaluch

Karaluch - Blatta orientalis

Karaluch jest większy od prusaka długość ciała wacha się miedzy 18 milimetrami a czasami dochodzi do 30 milimetrów ubarwienie jest prawie czarne. W porównaniu do prusaka karaluch może też bytowań na zewnątrz budynków.

Karaluch czyli karaczan wschodni Blatta orientalis to owad kosmopolityczny .Jego występowanie sięga wiele stref klimatycznych i ekologicznych. Status takiego gatunku karaluch uzyskał głownie w wyniku działań człowieka gdzie został przez niego zawleczony. Duża migracja ludności powoduje przewożenie owadów tam gdzie kiedyś one nie występowały. Karaluchy najczęściej występują w strefie półkuli północnej . Najczęściej występuje w skupiskach ludzi ,w magazynach, piwnicach, wysypiskach śmieci, kanałach ściekowych, wszędzie tam gdzie jest wilgotno i ciepło ,najlepiej powyżej 20 stopni.

Dorosłe samce karalucha dorastają nawet do 3 cm , samice są minimalnie mniejsze. Ubarwienie tych owadów jest od rudawego do czarnego ,gdzie kolory te błyszczą charakterystycznie. Karaluchy są nielotami, obie płcie mają skrzydła ale są skrócone poniżej długości odwłoka. Karaluchy mają długie odnóża uzbrojone w kolce, na stopach mają przylgi umożliwiające im poruszanie się po gładkich powierzchniach.

Karaluchy są coraz częstszym problemem w mieszkaniach. Częste podróże czy nawet przemieszczanie się komunikacją miejską może skończyć się przywleczeniem do domu niechcianych lokatorów. Ileż to razy okazało się , że super spędzone wakacje w egzotycznym miejscu kończą się nie miłą niespodzianką po powrocie. Taki pozornie mały niewinny robaczek włazi bez pytania do bagażu i siedzi cichutko nie wychylając się przez całą podróż w odległe rejony. W domu niezauważony oczywiści wbija się do kącika i wije nowe gniazdko. Takiego jednego robaczka nikt nie zobaczy co dla niego jest idealne ,będzie sobie siedział cichutko i się mnożył. Jeszcze gorzej jak to samica która zaraz zacznie składać jajka. Taka jedna mała potwora w jeden sezon składa nawet 20 do 250 sztuk jajeczek. Jeśli karaluchy nie zostaną w porę zauważone , nawet przypadkowo to zaczyna się problem . Dlatego uczulamy ,jeśli byłeś na wakacjach sprawdź walizki ,najlepiej wypierz w gorącej wodzie torby i ubrania. Nie zostawiaj bagaży w kątach. Jeśli przyjechał w podróży nieproszony gość to można uniknąć prawdziwej inwazji właściwie w najprostszy sposób.

Karaluchy jak każde robactwo lubią brud ,wręcz kochają jak jest brudno dlatego najchętniej gnieżdżą się w kuchniach i łazienkach. Tam maja odpowiednie warunki. Często są bardzo długo nie zauważalne , głownie dlatego że wychodzą na żer jak jest ciemno ,cicho i spokojnie. Jak wszyscy domownicy śpią i nikt nie będzie im przeszkadzał . W dzień chowają się pod podłogi, dywany , za meble i w szczeliny. Największy problem stanowią w blokach ,szczególnie tych starych gdzie przechodzą przez wentylację czy rury, przejdą każdą szczeliną czy małym otworem . należy jednak pamiętać , że nawet sterylny dom może stać się ofiarą robaków. Nie ze względu na brud którego tam nie ma ale przez zwykły przypadek. Jednak jak każdy wiedzieć powinien czyściej jest lepiej ,nawet dla samych siebie milej jest żyć w czystości niż brudzie. Czysz nie prawda? Często w naszej pracy spotykamy się ze stwierdzeniem ale ja mam czysto .Niestety robaki można przynieść ze sobą nawet z pracy ,nawet od ciotki która je już ma .

Karaluchy w miejscach występowania zostawiają swoje odchody ,co przyczyniać może się do wielu chorób czy alergii. 

Karaluchy są bardzo niebezpieczne ,przenoszą wiele chorób, wirusów i grzybów. Owady te są nosicielami pasożyta która u ludzi wywołuje toksoplazmozę. Jeśli pasożyt zaatakuje kobietę która zajdzie w ciąże może on uszkodzić płód wywołując wodogłowie , uszkodzić wzrok powodując nawet ślepotę czy uszkodzić wątrobę. Przeprowadzone badania na karaluchach dowodzą że ma on w sobie nawet 80 drobnoustrojów chorobotwórczych . Potrafią zarazić gruźlicą, dżumą czy cholerą a w najłagodniejszych przypadkach wywołać zatrucie pokarmowe.

Zwalczanie karaluchów

Jak wszelkie inne robactwo i karalucha nie jest łatwo się pozbyć .Nie ma co się oszukiwać, naturalnych metod zwalczania robaków nie ma. Walkę z insektami należy rozpocząć od posprzątania mieszkania. Dobrze posprzątać na szafkach, pościerać kurze, odkurzyć ,umyć podłogi. Oczywiście wywalić śmieci i opróżnić odkurzacz. Dopiero później bierzemy się do zwalczania owadów. Najskuteczniej jest wykonać dezynsekcję całego mieszkania. Jeśli w jednym pomieszczeniu jest problem ,nie ma co się oszukiwać że w innych go nie ma. Zabieg jaki mi oferujemy polega na wpuszczeniu mgły ze środkiem chemicznym. Dzięki takiemu zabiegowi preparat dochodzi w każdy zakamarek i nawet te dobrze schowane w kącikach owady nie uchronią się. 

Zapytaj nas

Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące naszych produktów wypełnij i wyśli poniższy formularz lub po prostu zadzwoń

person
mail
mode_edit
sms

 
Wyślij zapytanie
 • call
  Zadzwoń do nas +48 690 015 854

  Jesteśmy do dyspozycji od poniedziałku do piątku
  w godzinach od 8:00 do 16:00

 • mail
 • place
  Odwiedź nas

  DDD Robak

  NIP: 536-147-33-72
  REGON 142344086

  Godziny pracy:
  pn. - pt.: 9:00 - 24:00
  sob.: 10:00 - 18:00

  Posiadamy placówki : Siedlce, Mińsk Mazowiecki, Łuków, Siemiatycze, Otwock, Góra Kalwaria, Legionowo, Wyszków. Oraz w promieniu 50 kilometrow w/w lokalizacji.

© 2024 DDD Robak - dezynsekcja, dezynfekcja, deratyzacja.
Korzystając z naszej przeglądarki wyrażają Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Używamy ich do celów statystycznych. W programie służącym do obsługi stron internetowych można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Rozumiem