Kleszcz - najbardziej niebezpieczne pajęczaki
Kleszcze pospolite to gatunek pajęczaka. W Polsce występuje 26 gatunków kleszczy, różnią się od siebie kolorem ,wielkością jak i preferencjami żywieniowymi ale każdy z tych gatunków jest groźny dla potencjalnego żywiciela.
Kleszcze pospolite to gatunek pajęczaka. W Polsce występuje 26 gatunków kleszczy, różnią się od siebie kolorem ,wielkością jak i preferencjami żywieniowymi ale każdy z tych gatunków jest groźny dla potencjalnego żywiciela. Kleszcz pospolity który jest najczęściej występującym gatunkiem w naszym kraju atakuje zwierzęta, ptaki, gady jak i przede wszystkim ludzi ogólnie czepia się wszystkich stworzeń ciepłokrwistych. Kleszcze występują w każdych warunkach lasach, parkach, łąkach jak i ogrodach przydomowych .Przy dużych populacjach potrafią dostać się nawet do domu.
Samica kleszcza jest większych rozmiarów niż samiec może mieć do 4 mm, po osadzeniu się na żywicielu może zwiększyć swoje rozmiary nawet 200 krotnie. Kleszcze żyją długo nawet 2-3 lata a w szczególnie sprzejającym im warunkach nawet 6 lat, w tym czasie przechodzą 3 stadia rozwoju od larw ,nimf po formę dorosłą w każdej z tych faz rozwoju potrzebuje krwi do dalszego przeobrażania. W trakcie swojego życia samica kleszcza składa nawet kilka tysięcy jaj. Są one składane do ziemi , po wykluciu wspinają się na rośliny i szukają krwi ,w każdej postaci do przejścia w kolejny etap rozwoju kleszcz potrzebuje krwi.
Coraz bardziej łagodne zimy sprzyjają rozwojowi tych pajęczaków, brak dość niskich temperatur nie wymraża ich i ich liczebność z roku na rok jest coraz liczniejsza. Przy temperaturach plusowych kleszcze budzą się z zimowego snu już nawet w grudniu lub styczniu, opuszczają swoje kryjówki i wyruszają na żer. Jakże mylne jest sądzenie, że zima kleszczy nie ma, można się bardzo zdziwić jak nasz czworonóg biegając po krzakach w ogrodzie przyniesie na sobie jednego lub kilka kleszczy. Naukowcy alarmują że kleszczy jest co roku coraz więcej i są coraz groźniejsze, ze zmiana klimatu zaczynają docierać na nasze obszary wcześniej niespotykane gatunki kleszczy, mutują się one z naszymi gatunkami przenosząc nowe choroby. Największa aktywność kleszczy obserwowana jest od początku wiosny do późnej jesieni.
Małego krwiopijcę często nie zauważa się od razu. Kleszcz jak dostanie się na skórę swojej ofiary często godzinami wędruje po niej w poszukiwaniu cienkiej, dobrze ukrwionej skóry. Nie wkłuwa się gdzie popadnie tylko w odpowiednie miejsca. Często są to pachwiny, pachy lub pod kolanami. Jego obecność zauważana jest jak już zdąży się napić i napęcznieje.
Zagrożeniem dla ludzi i zwierząt są choroby przenoszone przez kleszcze , ponad 130 odmian wirusów i niezliczone bakterie powodują groźne choroby odkleszczowe w tym boleriozę, kleszczowe zapalenie mózgu, tularemię i babeszjozę. Jeśli dojdzie do ukąszenia należy jak najszybciej usunąć kleszcza odpowiednia kleszczołapką i zdezynfekować miejsce wkłucia. Najbezpieczniej jest udać się jak najszybciej na izbę przyjęć lub lekarza rodzinnego i przyjąć leki. Kleszcz jak już przyczepi się do swojej ofiary to sam nie odpadnie, nie można się go pozbyć myjąc się, dzięki ząbkom w jakie wyposażony jest otwór gębowy utrzymuje się na żywicielu tak mocno, że często są dość duże problemy aby go wyciągnąć a nieumiejętne próby pozbywania się go kończą się naderwaniem kleszcza w połowie, część przyssana zostaje wtedy. W takich przypadkach należy jak najszybciej udać się po profesjonalna pomoc medyczną. Ugryzienie kleszcza jest dość charakterystyczne, wkoło miejsca w którym był on zakleszczony powstaje rumień, który niestety nie wróży najlepiej i jest pierwszą oznaką że kleszcz był chory.
Borelioza
Jest to choroba zwana potocznie krętkowica kleszczową. Usłyszano o niej na początku tak 80-siątych. Za powstanie jej obwinią się krętki bakterii Borella burgdorferi. Borelioza objawia się na dwa sposoby ,jeden rodzaj atakuje stawy drugi układ neurologiczny. Krętki boreliozy przedostają się do organizmu człowieka lub zwierzęcia poprzez ślinę zarażonego kleszcza w trakcie ugryzienia. Kleszcz w trakcie ugryzienia dodatkowo znieczula miejsce wkłucia przez co jest opóźniona reakcja na obecność kleszcza i w spokoju może om zarażać swoją ofiarę. Im kleszcz będzie dłużej przyczepiony do skóry tym dłużej drobnoustroje będą wnikały do organizmu. Najczęściej po ok tygodniu od wkłucia pojawia się reakcja skórna w postaci rumienia w około miejsca ugryzienia. Pojawienie się rumienia jest znakiem aby jak najszybciej wykonać badania i wdrożyć odpowiednie leczenie. Czasami rumień nie pojawia się we wczesnym okresie po ugryzieniu lecz dopiero po ok 3 miesiącach co znacznie utrudnia diagnozę. Ukąszenie przez kleszcza nie zawsze oznaczać ma że doszło do zakażenia boreliozą ale nie należy lekceważyć tego faktu. Jeżeli doszło już do ukąszenia najlepiej jest wykonać badania kleszcza czy jest on zarażony krętkami choroby. Nie każdy kleszcz jest chory ale każdy jest potencjalnym zagrożeniem .Borelioza często daje znak o sobie po kilku latach od ugryzienia kleszcza i nie ma specyficznych objawów dlatego często stawiane są błędne diagnozy i chory przez lata jest źle leczony. Jedynym objawem typowo charakterystycznym dla boreliozy jest rumień wędrujący, objawią się u ok 50% zakażonych. Rumieniowi przeważnie towarzyszą objawy grypopodobne: osłabienie, pogorszenie samopoczucia, stany podgorączkowe, bóle głowy, mięśni, stawów ,powiększone węzły chłonne. Niestety choroba nie ogranicza się do skóry ale przez krew przedostaje się do całego organizmu atakując stawy, układ nerwowy czy atakuje serce. Barelioza to bardzo groźna choroba dlatego ważna jest ochrona przed kleszczami i jeśli dojdzie już do ugryzienia to nie bagatelizowanie tego. Wczesne wykrycie choroby i odpowiednie leczenie daje szansę na normalne życie bez objawów chorobowych .
Babeszjoza
Choroba pasożytnicza przenoszona przez kleszcze, rzadko dotyka ludzi, częściej chorują na nią zwierzęta: koty, psy, konie, krowy. Choroba ta może występować jednocześnie z boleriozą. Należy pamiętać, że borelioza i babeszjoza to dwie różne choroby za są niestety uważane za ta samą. Wywołują je dwa różne rodzaje patogenów ale przenoszone są tą samą drogą czyli przez kleszcze. Na korzyść zwierzaka działa czas, kleszcz aby przekazał chorobę musi ssać krew minimum dobę ,jeśli wcześnie zostanie wykryty jest duża szansa że nie przekazał patogenów. Objawem babeszjozy jest brak apetytu zwierzaka, brak chęci do zabawy, jest słaby , apatyczny , często zatacza się i wymiotuje. Diagnozę stawia się po badaniach krwi. Wczesna diagnoza i odpowiednie leczenie często jest uleczalna ale bagatelizowanie objawów i zbyt późne rozpoznanie kończy się śmiercią. Jak w przypadku każdej choroby najważniejsza jest profilaktyka, chronić swojego pupila w każdy możliwy sposób. Obecnie na rynku jest dostępnych duży wybór preparatów przeciw kleszczowych , najlepiej i najbezpieczniej zakupić je u weterynarza. Aby mieć pewność dodatkowo regularnie zwalczać kleszcze w ogrodach przydomowych .
Przed kleszczami należy się chronić zakładając ubrania ,stosując preparaty odstraszając e. W miesiącach zimowych ochrona jest dużo skuteczniejsza ze względu na dużo warstw ubrań ,jednak latem tej ochrony nie ma. Bardzo ważne jest aby przeglądać ubrania jeśli mamy podejrzenia, że kleszcz mógł się przyczepić. Największe szanse na kontakt z kleszczami są w trakcie wizyt w lasach czy parkach, niedzielny spacer może skończyć się niemiłymi konsekwencjami. Po wizycie w lesie wskazana jest aby przejrzeć dokładnie ubrania czy nie przyczepił się do nich lokator, nie wystarczy wypranie ich gdyż kleszcze nie giną pod wpływem gorącej wody tym bardziej nie zginą podczas prania. Wzmożone występowanie kleszczy obserwuje się w okresie grzybobrania , wtedy tez najwięcej osób decyduje się na wizytę do lasu, najlepsza ochroną są wtedy peleryny z materiału do którego kleszcz nie ma szansy się przyczepić, taką pelerynę dokładnie należy wytrzepać po wyjściu z lasu. Wiadomo, że takiej ochrony nie zapewnimy sobie wychodząc do ogrodu szczególnie jak są wysokie temperatury nikt nie zakłada peleryny, chodzimy wtedy z odkrytymi rękoma i nogami a to idealnie pasuje kleszczom.
Należy pamiętać , że zwierzęta domowe narażone są przez cały rok ,one ubrań nie mają a bieganie w zaroślach niesie za sobą duże ryzyko. Nasz pupil nie będzie przecież patrzył czy w krzakach są kleszcze i to na nas spoczywa obowiązek zabezpieczenia ogrodu tak aby zwierzęta były bezpieczne. Nie tylko latem ale również zimą należy często przeglądać sierść i skórę naszych zwierząt i stosować środki ochronne dostępne w gabinetach weterynaryjnych. Należy tez zabezpieczać odpowiednio miejsca w jakich biegają nasi pupile stosując regularnie odkleszczanie ogrodów.
Walka z tymi groźnymi insektami powinna być drastyczna bez litości dla nich. Tylko radykalnymi sposobami można ustrzec swoją rodzinę i zwierzęta.
Zwalczanie kleszczy
Nasza firma zwalcza kleszcze metodą zamgławiania. Stosowanie zimnej mgły pozwala na precyzyjne dotarcie preparatu w zarośla, krzaki, między drzewa i trawy, wszędzie tam gdzie te malutkie pajęczaki mają możliwość skrywania się .
Stosowane przez nas preparaty pozwalają na ograniczenie występowania liczebności tych małych zabójców a są bezpieczne dla roślin jak również zwierząt domowych.