Dezynsekcja, dezynfekcja, odrobaczanie, ozonowanie

 

Meszka

Zwalczanie meszek

Meszki to małe, uciążliwe i groźne owady. Pomimo iż są one nieduże to ich ukąszenia mogą powodować miejscowe wybroczyny i bolesne obrzmienia.

Zwalczanie meszek

.Są o wiele mniejsze od komarów ale o bardziej zwartej budowie swego niewielkiego ciała. Znanych jest ponad 1700 gatunków tego owada występującego we wszystkich strefach klimatycznych, w Polsce występuję ok 50 gatunków.Meszki są małe ,średnia wielkość ich to ok 3-6 mm, tułów i odwłok są czarne.

Największa aktywnośc tych małych krwiolipców przypada na okres późnej wiosny, w okresach ciepłych nocy ,często po obfirtych deszczach.Powiedzenie małe jest wredne jest idealne dla tych owadów. Mimo bardzo małych rozmiarów wyrządzają duże szkody na ciele człowieka i zwierzęcia. Gryzą tylko samice, to one potrzebuja białka z krwi aby złożyc jajeczka. Rola samca jak I w wielu innych gatunkach owada sprowadza się do zaplodnienia samicy , są niegroźne i żywią się nektarami kwiatów I sokiem roślin. Meszka może złożyć nawet do 500 jaj, składają je w wodzie głównie rzeczki, strumyki a nawet oczka wodne czy baseny przydomowe. Wszędzie tam gdzie jest woda,ogólnie lubią tereny wilgotne. Po złożeniu jaj larwy wylęgaja się po ok 6-8 tygodniach, dlatego plagi meszek obserwuje się często w okresach co dwa miesiące .Ukąszenia meszek są groźne I często wywołują uciązliwe objawy skórne ,jad który jest przez meszkę wprowadzany przez skórę powoduje opuchlizny I trudno gojące się rany często powodujące zmiany skórne wymagające leczenia w dermatologa. Naukowcy alarmują, że w jadzie meszek znajduje się substancja która rozpuszcza krwinki czerwone co dobrowadza do wyniszczenia organizmu.Ugryzienia meszek nie trudno pomylić z ugryzieniami innych owadów, sa charakterystyczne krwawiące I bolesne. Najpopularniejszym środkiem który można zastosowac po ugryzieniu meszek jest ocet, przemyć miejsce ugryzienia wacikiem nasączonym, można przyłożyć również cebulę.Cebula oczyści skórę z toksyny jadu I działa antybakteryjnie. Osoby uczulone na jad meszki powinny bezwzględnie pić wapno dla alergików .Meszki podczas ugryzienia wstrzykują jad który powoduje reakcje skórne ale jeśli meszek jest dużo lub jest się alergikiem to ich jad może doprowadzic do wstrząsu anafilaktycznego a on w konsekwencji do śmierci.Miejsca ugryzień należy obserwować,normalna reakcja organizmu to objawy skórne które mijają zazwyczaj do doby. Jeśli utrzymują się dłużej może to oznaczać że owad wprowadził przez ugryzienie bakterie która wywołuje stan zapalny.Reakcje alergiczne występują zazwyczaj do kilkunastu minut od ugryzienia. Jeśli reakcją organizmu jest gorączka należy udać się do lekarza, dotyczy to szczególnie niemowląt I małych dzieci .

Meszki jak i inne owady podobne do nich np komary przyciąga zapach potu.Dobrym sposobem do zniechęcania meszek do swojej skóry jest regularne przyjmowanie wit. B, która zmienia zapach potu i jest on nieatrakcyjny dla nich.W chłodniejsze dni dobrze jest zakrywać się ubraniami w kolorach jasnych ale wiadomo, że przy wysokich temperaturach jest to nie możliwe.Aby unikać meszek w koło domu najlepiej by było pozbyc się kwiatów, drzew czy krzewów a nawet i trawy bo wszędzie w tych miejscach mogą czaić się chmary ich. Wiadomo, że nikt nie będzie pozbywał się roślinności z ogrodów dlatego trzeba chronić się przed nimi innymi sposobami, naturalnymi i mało skutecznymi lub chemicznymi a skutecznymi.

Likwidacja meszek

Krwiopijne samice żerują tylko w dzień napadając na ludzi, a także na bydło, konie, owce, świnie i drób. W odróżnieniu od komarów, meszki nie są aktywne wieczorem i nocą. Chmarami latają wokół głów zwierząt, wchodzą do uszu, nosa i w sierść. Przedostają się do jamy nosowej, wpadają pod powieki i do gardła. Kłują w miejsca pokryte cieńszą i delikatniejszą skórą, a więc atakują okolice pyska, oczu, uszu, narządów płciowych, sutek i okolice odbytu. W miejscach ukłuć powstają punktowane wybroczyny i bolesne obrzmienia. Krowy atakowane i kłute przez te owady dają znacznie mniej mleka, a drób gorzej się niesie. Przy zmasowanych atakach meszek zwierzęta giną w ciągu kilku godzin na skutek trującego działania jadów zawartych w ślinie tych owadów. Często powstaje obrzmienie dróg oddechowych, które prowadzi do uduszenia się żywiciela. Sekcje martwych zwierząt wykazały ponadto obrzęki węzłów chłonnych, wątroby, mięśnia sercowego, opuchniętą tkankę podskórną oraz oczywiście liczne ślady ukłuć na wymionach. W 1923 r. nad Dunajem w Rumunii padło 17000 sztuk bydła. W połowie maja 1979 r. plaga meszek w okolicy Zamościa była przyczyną ciężkich zachorowań bydła i padło wówczas około 100 zwierząt. Nie tak dawno, bo w 1997 roku w Polsce padło od meszek wiele krów przebywających na pastwiskach w okresie plagi. Od czasu do czasu meszki pojawiają się tak licznie, że atakując chmarami uniemożliwiają ludziom pracę i wypoczynek w terenie. Liczne są w zadrzewionych okolicach, w których znajdują się ośrodki rekreacyjne, w lasach ,parkach czy ogrodach przydomowych. Czasem zalatują nawet do mieszkań ludzkich. Samice tych owadów atakują tylko w dzień, głównie popoludniami . Przy masowej inwazji zwierzęta giną w ciągu kilku godzin na skutek trującego działania jadów zawartych w ślinie tych owadów.

Zapytaj nas

Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące naszych produktów wypełnij i wyśli poniższy formularz lub po prostu zadzwoń

person
mail
mode_edit
sms

 
Wyślij zapytanie
  • call
    Zadzwoń do nas +48 690 015 854

    Jesteśmy do dyspozycji od poniedziałku do piątku
    w godzinach od 8:00 do 16:00

  • mail
  • place
    Odwiedź nas

    DDD Robak

    NIP: 536-147-33-72
    REGON 142344086

    Godziny pracy:
    pn. - pt.: 9:00 - 24:00
    sob.: 10:00 - 18:00

    Posiadamy placówki : Siedlce, Mińsk Mazowiecki, Łuków, Siemiatycze, Otwock, Góra Kalwaria, Legionowo, Wyszków. Oraz w promieniu 50 kilometrow w/w lokalizacji.

© 2024 DDD Robak - dezynsekcja, dezynfekcja, deratyzacja.
Korzystając z naszej przeglądarki wyrażają Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Używamy ich do celów statystycznych. W programie służącym do obsługi stron internetowych można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Rozumiem