Zwalczanie mrówek
Mrówki są owadami z rodziny błonkówek. Występują w każdym rejonie świata.
Na terenie Polski występuję 103 gatunki tego owada. Mrówki tworzą społeczności kastowe żyjące w gniazdach. W jednym gnieździe żyje nawet do setek tysięcy owadów. Założycielka takiego gniazda jest królowa która zakłada je będąc zapłodnioną. Mrówki są stworzeniami tworzącycmi społeczeństwa, ich całe życie toczy się wogół interesów całej kolonii, każdy osobnik ma swoja rolę i ściśle ja wykonuje przez całe swoje życie tworząc społeczność hierarchiczną ,w gniazdach są samice,samce i robotnice. Robotnice żyją 4nawet do 7 lat W zależności od ich wieku spełniają różne zadania, rolą młodszych jest budowa gniazda mrówki, bronienie go i opiekowanie się potomstwem, starsze zbierają jedzenie poza gniazdem. To robotnice stanowią najliczniejszą wielkość gniazda. Robotnice maja również zadanie karmienia i czyszczenia królowych. W zależnosci od gatunku w gnieździe może być od kilku do kilkunastu królowych które ciągle składają jaja. Królowe w niektórych gatunkach żyje rok ale są tez takie gdzie dożywa 10 czy nawet 15 lat. . W tych gatunkach gniazda są olbrzymich rozmiarów często tworzą całe miasta podziemne Jedynym zadaniem królowej jest składanie jaj ,jeśli nie zostanie odpowiednio szybko zapłodniona musi zginąć. Jest jednak kilka gatunków gdzie niezapłodniona królowa staje się robotnicą. Samce czyli tak zwane trutnie żyją tylko po to aby zapłodnić samice. Mają tak prostą budowę ciała że samodzielnie nie potrafią jeść ,są karmione przez robotnice. Samce są uskrzydlone, po zapłodnieniu sami giną z wycieńczenia. Skrzydła samcom i samicom potrzebne są do lotów godowych. Mrówki rozmnażają się w warunkach europejskich głównie wiosną .Po wytworzeniu się skrzydeł samce i samice wylatują z gniazda i kopulują. Większość gatunków mrówek kopuluje w powietrzu są często widoczne całe roje latających mrówek .Część gatunków opada na krzewy czy drzewa i tam dochodzi do kopulacji. Po tym czasie samce giną a samicom odpadają skrzydła. Są one wtedy przez robotnice zanoszone do gniazda i w odpowiednim miejscu zaczynają znosić jajeczka.
Mrówki są owadami wszystkożernymi, jedzą zarówno rośliny jak i zwierzęta, często żywią się larwami szkodników. Potrafią jeść wszystko na co trafia le najbardziej lubią słodkie pokarmy z cukru. Wystarczy zostawić w ogrodzie cukiernicę albo jakieś słodycze będzie to wtedy momentalnie oblegane przez te stworzenia. Owady te uważane są za pożyteczne o ile żyją w lasach, oczyszczają je wtedy z martwych zwierząt, czy szkodników roślin .
Gniazda mrówek, czyli mrowiska zakładane są dosłownie wszędzie, mrówki nie mają specjalnych upodobań. Coraz częściej mrowiska można spotkać w centrum miast, nawet między płytami chodnikowymi. Wiadomo że najliczniej występują w lasach czy innych zacisznych miejscach .Tam też mrowiska są największe bo nikt ich nie niszczy .Coraz większy problem niestety zaczynają stanowić zakładając gniazda w ogrodach przydomowych a nawet budynkach. Niestety coraz częściej można natknąć się na nie w kuchniach gdzie przyciąga je zapach słodkiego. Należy pamiętać, że jeśli problem mrówek mamy w ogrodzie to one dostaną się dość szybko do domu a wtedy może być naprawdę duży problem jak wstając rano okaże się że blaty kuchenne i podłoga jest oblegane przez malutkie stworzonka i o ile jesteśmy przygotowani na ich wizytę to problemu możemy się szybko pozbyć ale jeśli nie to mogą się one dostać do jedzenia i je zaśmiecić sobą i swoimi odchodami. Najlepiej jest nie dopuścić aby te ogrodowe przedostały się do domu i zwalczać je jak gniazdo jest w początkowej fazie rozwoju. Im ich mniej tym łatwiej się ich pozbyć.
Jeśli w ogrodzie mamy mszyce to prawie pewne, że będą i mrówki. Najczęściej występują tam gdzie są mszyce. Opiekują się nimi ,chronią przed biedronkami i przenoszą na inne jeszcze nie zarażone rośliny w zamian korzystają z wytwarzanej przez mszycę spadzi która zawiera dużo cukrów i związków azotowych.
Mrówki same z siebie nie są groźne, wręcz pożyteczne ale jeśli występują w naturalnych warunkach jak np. lasy. Ale jak już zaczynamy mieć z nimi problem w domu czy ogrodzie zaczynają przeszkadzać. Nikt nie lubi insektów czy owadów w domu czy ogrodzie. To jest teren domowników nie robaków. Malutkie stworzonka oblegające kuchnię czy sypialnie nie są mile widziane .Niestety często walka z nimi jest długa i ciężka, szczególnie jak maja dogodne warunki do życia i dostęp do jedzenia.
W sklepach jest mnóstwo preparatów zwalczających mrówki ale nie zawsze są one skuteczne. Szczególnie jeśli mrówki pojawiają się często, stosowane preparaty są zbyt długo stosowane potrafią uodpornić owada na dana substancję czynną. Jak już do tego dojdzie walka będzie bardzo ciężka .W początkowej fazie inwazji można spróbować naturalych sposobów ich odstraszania, niestety w większości przypadków nie są to skuteczne metody i jedynie użycie preparatów chemicznych da pożądany efekt.
W przypadku inwazji w budynkach najskuteczniej zastosować odpowiedni preparat rozpylony przy pomocy mgły, taki zabieg nie tylko zwalczy problem mrówek ale i zabezpieczy mieszkanie na długi okres przed ich kolejnym najściem . Mrówki ze względu na swoją wielkość potrafią kryć si w najmniejszych szparach i tylko mgła potrafi nanieść preparat w te zakamarki.