Dezynsekcja, dezynfekcja, odrobaczanie, ozonowanie

 

Mucha

Zwalczanie muchy domowej

Mucha domowa jest koloru szarego, występującą na całym świecie niestety zawsze zakładają swoje siedliska w pobliżu ludzi.

Zwalczanie muchy domowej

Mucha plujka

Mucha domowa to dość pospolity owad z rodziny muchówek występujący we wszystkich zakątkach na świecie. Gatunek ten występuje również w naszym kraju. Jest to owad dość małych rozmiarów, przy czym samice są większe od samców . Owady te są koloru szarego w podłużne paski. Nogi much zakończone są pazurkami i przylgami umożliwiającymi poruszanie się po gładkich nawierzchniach. Na głowie ma czułka i duże oczy .Aparat gębowy służy do zlizywania pokarmów które rozpuszczają się z enzymami trawiennymi, płynne pokarmy muchy wsysają bezpośrednio. Owady te żywią się wszystkim, resztkami jedzenia ,odpadami ,martwymi zwierzętami ,odchodami .Ogólnie mucha zje wszystko co napotka na swojej drodze dlatego są to jedne z najbrudniejszych owadów przenoszące bakterie i wirusy.

Cykl życia muchy nie jest długi i trwa przeważnie do kilku tygodni ,oprócz much jesiennych które są przystosowane do przetrwania zimy w stanie pozornej martwoty. Gdy temperatury są coraz niższe, w zimniejsze dni jesienne muchy zaczynają chować się w szczeliny budynków ,często są to futryny okienne lub wszelkie inne zakamarki gdzie w spokoju przetrwają zimą. W takich warunkach dotrwają do wiosny aby przedłużyć gatunek i złożyć nowe jaja. Samica jednorazowo składa ok 600 jaj a w ciągu swojego życia nawet do 6000 ,jak nie będą zwalczane mogą być plagi w ciągu jednego miesiąca. Muchy swoje jajeczka najchętniej składają w materiale organicznym jak komposty, odchody czy śmieci. Z jaj maksymalnie do drugiej doby wylęgają się czarwie, w zależności od temperatury okres ich rozwoju trwa kilka dni do kilku tygodni. Larwy żywią się pokarmem w którym żyją ,jedzą tylko płynne pokarmy ,dopiero jak chcą przejść w druga fazę rozwoju szukają suchego miejsca często piasku. Poczwarki much zamknięte są w bobówkach jest to stwardniały oskórek który tworzy się pod koniec okresu larwalnego. Po kilku dniach z takiego kokonu wydostają się owady w formie latającą. W odpowiedniej temperaturze czyli ok 25 stopni cały okres lęgu trwa do dwóch tygodni ,w temperaturze niższej muchy wolniej się rozmnażają .

Czy muchy są niebezpieczne? Odpowiedź na to pytanie zna chyba każdy .Tak są. Bardzo niebezpieczne, głównie ze względu na co jedzą i co przenoszą na sobie w inne miejsca. Muchy przenoszą wiele groźnych chorób. Najłagodniejszą jest chyba zatrucie salmonellą z groźniejszych to czerwonka, dur brzuszny, dur brzuszny, gruźlica, tyfus. Najnowsze badania donoszą , że zarazki pozostawiane przez muchy mogą powodować nawet wrzody żołądka i niestety w najcięższych przypadkach doprowadzać do sepsy. Przenoszą również wiele chorób pasożytniczych i grzybiczych. Pocieszające jest , że często choroby które są na ciele muchy przenoszone giną pod wpływem słońca . Innym problemem związanym z muchami jest przenoszenie zarazków w przewodzie pokarmowym. Tak zwane wole to wylęgarnia bakterii, są one wydalane co jakiś czas kropelkowo. Wydzielina z tego wola jest koszmarem higieniczny i siedliskiem chorób które pozostawiona we wszystkich miejscach gdzie była mucha mogą się niezauważalnie przedostać do organizmu człowieka lub czworonogów będących przy domownikach. Równie niebezpieczne są odchody much, bakterie niektórych chorób mogą przetrwać po wydaleniu z muchy nawet do 2 tygodni.

 

Końska Mucha

Juszczenica deszczowa czy ktoś słyszał taki gatunek muchówki? Raczej nie jedna osoba miała nie miły kontakt z mucha końską lub inaczej gzą jest to potoczna nazwa tego owada. Występuje licznie na wilgotnych terenach, w okolicach zbiorników wodnych w lasach czy przy zwierzętach hodowlanych . Często są one problemem w stajniach czy oborach .Gza uwielbia wilgotne i ciepłe miejsca dlatego problemy z nią maja osoby posiadające baseny w ogrodach czy stawy. Podczas wakacji jest utrapieniem wczasowiczów wypoczywających w pobliżach jezior i rzek. Jest to jeden z najbardziej znienawidzonych gatunków owada i dużo bardziej uciążliwa od much domowych. Muchy te są dość uciążliwe i zostawiają bardzo bolesny ślad po ukąszeniu. Nie trudno nie zauważyć obecności tego insekta, maja charakterystyczne wydłużone ciało w kolorze szarym, na tułowiu ma szare pasy. Mucha końska jak już upatrzy sobie żywiciela to nie odpuści ataku, będzie uciążliwa do momentu ugryzienia. Muchy końskie występuje w licznych gromadach, nie spotyka się pojedynczych owadów. Okresem największej aktywności ich są miesiące najcieplejsze w roku od maja do końca sierpnia, jeśli jesień jest dość ciepła obecność ich przedłuża się. Insekt ten lubi wilgoć ,bardzo często są dużym problemem przy stawach czy jeziorach ,lubią atakować jak ofiara ich wyjdzie z kąpieli, przyciąga je ciepłota ciała i wilgoć. Największym wabikiem dla tych owadów jest mokra skóra, jak wypatrzą ofiarę atakują chmarami i są w swoich atakach dość agresywne. Gza nie odpuszcza ataku, będzie uciążliwa do momentu aż ugryzie lub zginie.

Jak to na owady przystało najbardziej uciążliwe i niebezpieczne są samice tej muchy, krew potrzebna jest im do składania jaj. Juszczenica podczas wkłuwania nie znieczula miejsc dlatego ugryzienia ich są tak bolesne. Dzięki braku znieczulenia łatwiej jest im przeżyć kłując zwierzę które zajmuje się lizaniem bolącego miejsca a nie próbą zabicia owada. Zadowolona po posiłku mucha końska może spokojnie odlecieć.

Ugryzienia muchy końskiej mogą mieć nie miłe konsekwencje, ból i rumień postały może utrzymywać się nawet tydzień a u osób uczulonych może trwać do dwóch tygodni. Dodatkowo miejsca po ugryzieniach są rozdrapywane ,szczególnie przez dzieci które nie są w stanie powstrzymać się i drapią aż do powstania ran a to często prowadzi do stanów zapalnych i wymaga leczenia lekami dermatologicznymi. Znane są rzadkie przypadki śmierci spowodowanej ukąszeniem tego owada. W przypadku alergików śmierć nastąpić może w ciągu kilku minut .

Jak w przypadku większości owadów najlepiej jest chronić się przed nimi naturalnymi sposobami chociażby ubierając się w jasne ubrania. Agresywne kolory przyciągają owada, szczególnie, że końska mucha ma oczy i ich używa . Skutecznych metod ochrony przed nimi nie ma ale zminimalizować atak zawsze można spróbować. Najlepszą metoda jest ucieczka, jeśli zostaniemy zaatakowani najlepiej odejść gdyż gza nie odejdzie dopóki nie ugryzie.

Końska mucha jest groźna nie tylko z powodu bólu i opuchlizny ale jest to owad przenoszący wiele bardzo groźnych chorób. Owady te przenoszą wiele bakterii i pasożytów jak również wąglika ,tularemie, chorobę Hejnego Medina czy polio. Wiele z nich przenosi nicienie, glisty i owsiki. Na szczęście są to dość pojedyncze przypadki ale nie można lekceważyć objawów po starciu z tym owadem. Jeśli po ugryzieniu pojawią się dreszcze, gorączka, zaburzenia rytmu serca czy bóle stawów należy jak najszybciej udać się do lekarza.

Muchy z rodziny ścierwicowatych

Są szare, często z ciemniejszymi pasami wzdłuż grzbietu. W zależności od gatunku mogą być różnej wielkości: od rozmiaru muchy domowej do dwóch lub trzech razy większych owadów. Jak sama nazwa wskazuje, larwy wielu gatunków much z rodziny ścierwicowatych rozwijają się w rozkładających się zwłokach, ale niektóre gatunki są pasożytami innych owadów. Podobnie ja w wypadku much plujek, występowanie ścierwicowatych w budynku może wskazywać na obecność zwłok małych zwierząt.

Glossina – mucha tse tse

Jest to bardzo groźny owad z rodziny muchówek na szczęście dla nas występuje w krajach tropikalnych lub subtropikalnych. Owad ten zaliczany jest do 5 najbardziej zabójczych owadów na świecie. Choroby jakie przenoszone są przez tego niewinnie wyglądającego owada zabijają rocznie nawet 20 tyś osób. Niepozorne stworzenie wielkości trzmiela budzi grozę w krajach afrykańskich . Już samo ugryzienie tego owada jest bardzo bolesne ale to dopiero początek gehenny jaką ono spowoduje . Odmiana tej afrykańskiej muchy jest nosicielem budzącego grozę pasożyta Trypanosoma brucei to właśnie on jest nosicielem jednej z najbardziej śmiertelnej choroby. Najgroźniejszą chorobą jaka przenosi mucha tse tse jest śpiączka afrykańska .Bakterie przenoszone przez nie powodują również malarie i chorobę nagana. Na całym świecie jak dotąd zidentyfikowano 34 gatunki tej muchy i każdy z nich jest zagrożeniem dla człowieka. Ze względu na migrację ludności i bezproblemowe przemieszczanie się mucha ta może stać się za kilka lat problemem nie tylko afrykańskim ale może zadomowić się w innych częściach świata .

Śpiączka afrykańska inaczej trypanosomoza choroba wywołana przez muchę tse tse. Co roku odnotowuje się kilkadziesiąt tysięcy nowych przypadków zachorowania. Choroba to rozprzestrzenia się głównie w klimacie tropikalnych ,najlepszymi warunkami dla niej jest ciepło i wilgotno. Choroba najczęściej dotyka ludność na wsiach ale coraz częściej również turystów. Po ugryzieniu muszki do ciała dostaje się pasożyt który po kolei niszczy wszystkie narządy by na końcu uszkodzić centralny układ odpornościowy. Najgorsze , że pasożytem można zarazić się od zarażonej już osoby ,dlatego ważne jest odizolowanie chorego. Choroba dzieli się na trzy fazy, pierwsza początkowa gdzie następuje ugryzienie, druga w której zaczynają pojawiać się pierwsze objawy jak gorączka ,zapalenie węzłów chłonnych i trzecią fazę gdzie atakowany jest układ nerwowy gdzie dochodzi do trwałego uszkodzenia mózgu i następuje śmierć. W chorobie tej najważniejsza jest szybka diagnoza i jeszcze szybsze podjęcie leczenia co daje szanse na całkowity powrót do zdrowia.

O tym , że śpiączka afrykańska nie jest chorobą tylko Afrykanów przekonał się nie jeden turysta który przywiózł z wakacji nie tylko wspomnienia ale również wiciowca. Niektóre z krajów w których występuje ta choroba są coraz bardziej popularne wśród Polskich turystów. Niestety nie ma szczepionki przeciwko tej chorobie i zostaje tylko profilaktyka .

Zwalczanie much

Zabiegi zwalczania much przeprowadzać można niemalże o każdej porze dnia. Zwalczanie much w stodołach czy oborach powinno być przeprowadzane w momencie, gdy są one bez zwierząt, można także zastosować metody, które nie wymuszają takiej sytuacji jednak są one mało efektywne oraz krótkotrwale. Aby wydłużyć efekt należy także opryskać ściany zewnętrzne budynku oraz wszystkie miejsca, w których owady te legną się. Metody zwalczania są różnorakie podstawowy jest to oprysk szczegółowy jest on precyzyjny pozwalający na nałożenie preparatu w te miejsca, na których nam zależy nie skażając powierzchni, które nie mogą być pokryte preparatem niestety nie jesteśmy wstanie dotrzeć we wszystkie te miejsca, które bezwzględnie powinny stać opryskane wynika to z konstrukcji używanego do tego sprzętu, opryski zimna oraz ciepła mgłą są to metody, które znacząco poprawiają efekt likwidacji niechcianych owadów. Preparaty do likwidacji much są kontaktowe, czyli działają na układ nerwowy owada przenikając do wnętrza jego ciała z momencie kontaktu. Są to substancje bezpieczne dla zwierząt oraz ludzi i większości przypadków nie wydzielają żadnego zapachu. Muchy przenoszą bardzo wiele groźnych dla ludzi chorób.

Zapytaj nas

Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące naszych produktów wypełnij i wyśli poniższy formularz lub po prostu zadzwoń

person
mail
mode_edit
sms

 
Wyślij zapytanie
  • call
    Zadzwoń do nas +48 690 015 854

    Jesteśmy do dyspozycji od poniedziałku do piątku
    w godzinach od 8:00 do 16:00

  • mail
  • place
    Odwiedź nas

    DDD Robak

    NIP: 536-147-33-72
    REGON 142344086

    Godziny pracy:
    pn. - pt.: 9:00 - 24:00
    sob.: 10:00 - 18:00

    Posiadamy placówki : Siedlce, Mińsk Mazowiecki, Łuków, Siemiatycze, Otwock, Góra Kalwaria, Legionowo, Wyszków. Oraz w promieniu 50 kilometrow w/w lokalizacji.

© 2024 DDD Robak - dezynsekcja, dezynfekcja, deratyzacja.
Korzystając z naszej przeglądarki wyrażają Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Używamy ich do celów statystycznych. W programie służącym do obsługi stron internetowych można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Rozumiem