Dezynsekcja, dezynfekcja, odrobaczanie, ozonowanie

 

Pchła

Zwalczanie pcheł

Pchły  to owady pasożytnicze. Znanych jest ponad 2 tys gatunków i prawie tysiąc podgatunków tego owada.

Zwalczanie pcheł

Pchła jest owadem kosmpolitycznym, uzyskała ten status w wyniku działań człowieka. Wielkość jej jest od 2- 3,5 mm i oczywiście jak w przypadku wszelkich owadów to samice są wieksze. Pchły są owadami bezskrzydłymi o kolorze ciemnobrunatnym ,ciało spłaszczone, jest nielotem ale bardzo dobrze przystosowała się do skakania. 

Dorosłe pchły potrafią wypić krew o wadze 20 razy większej jak ich. W ciągu doby od wypicia krwi pchła składa jaja, jednorazowo do 5. Wydaje się to mało ale biorąc pod uwagę całe jej życie i to ,że nie żyje pojedyńczo potrafią się mnożyć tysiącami. W zależności od gatunku jedna samica potrafi przez całe swoje życie złożyć nawet 2 tys jaj. Pchły najchętniej składają jaja w sierści lub włosach skąd spadają. Po kilku dniach od złożenia jajeczek wylęgają się larwy ślepe i beznogie. Po wykluciu larwy chowają się w miejsca bez dostępu światła, w domu są to dywany, wykładziny, meble tapicerowane lub pod meblami. Larwy żywią się odchodami dorosłych osobników, resztkami odpadów, martwą skórą zwierząt .Larwy przepoczwarzają się ok 2 tygodnie.

Na zwierzętach bytują dorosłe osobniki ,są one tylko małym procentem pasożytów atakujących nosiciela. Pozostała część to jaja, larwy i nimfy bytujące w pobliżu zwierząt, czyli w legowisku i wszędzie tam gdzie zwierzę przebywa .

Pchły są nosicielami wielu groźnych chorób, błędnie uważa się że ich obecność związana jest tylko ze zwierzętami. Przenoszą wiele bardzo groźnych chorób jak dżuma, dur plamisty, tularemia, gronkowiec złocisty ,zarażają tasiemcem i najczęściej spotykana tungoza.

To właśnie tungoza jest jedną z tych najcięższych, przenoszona jest przez najmniejszy gatunek tego pasożyta i występuje w krajach tropikalnych .Biorąc pod uwagę przemieszczanie się ludzi łatwo można się nią zarazić będąc na wakacjach. Pchła piaskowa która jest jej nosicielem najczęściej występuje na plażach, w stajniach, w miejscach gdzie przebywają zwierzęta i domach jak również może być w hotelach. Zarażona pchła wszczepia się w owłosioną skórę, najczęściej atakuje dzieci. Przytwierdza się mocno do żywiciela i przez godzinę pije krew, później składa jajeczka i obumiera. Zakazić się tą chorą można nie tylko przez kontakt z pasożytem ale również przez kontakt fizyczny z zarażoną już osobą. Objawem tungozy jest uporczywy świąd co u dzieci doprowadza do stanów zapalnych skóry ponieważ nie są one w stanie przestać się drapać i rany są coraz większe. Rozdrapywane rany przyciągają coraz więcej drobnoustrojów i bakterii co powoduje bolesne owrzodzenia i czarne plamy na skórze. Tungoza to niezbyt miła pamiątka z wakacji w szybszym leczeniu ważny jest dokładny wywiad z pacjentem ,kontakt z pchłami jest wstydliwy ale nie należy jego ukrywać. Leczenie zaczyna się od usuwania larw ze skóry nosiciela specjalnymi plastrami dodatkowo wprowadza się środki przeciwpchelne i przeciwzapalne, jeśli powstały już owrzodzenia również leczenie dermatologiczne powstałych ran .Choroby nie można lekceważyć, nieleczona prowadzi do poważnych konsekwencji.

Pchła ludzka skąd się bierze w domach? Niestety najczęściej przynoszona jest przez nasze pupile. Najczęściej znoszą ją koty, to one wędrują gdzie chcą i tak naprawdę właściciel takiego zwierzaka nie wie gdzie on był. Jak to mówią kot wejdzie wszędzie, nie ma dla niego ograniczeń takich jak ogrodzenie i w przeciwieństwie do psa który wypuszczony na podwórku wiadomo że na nim będzie to niestety ale kot sobie poradzi. Wystarczy że przejdzie po miejscu gdzie są pchły i jedna z nich przyczepi się do niego. Pchła przyczepiona do nowego nosiciela złoży jaja i zarażenie gotowe. Mając pupila w domu należy używać preparatów przeciwpchelnych, są ogólnodostępne ale najlepiej stosować te od weterynarzy. Produkty weterynaryjne maja większą skuteczność i wiadomo że są bezpieczne dla zwierzaków. W okresie wzmożonej aktywności pasożytów należy dodatkową kąpać zwierzaki w preparatach owadobójczych .

Niestety w ostatnich latach występowanie pcheł jest coraz częstsze i wina nie są tylko zwierzęta domowe, takiego pasożyta można do domu przynieść z komunikacji miejskiej czy pociągu. Najgorszym okresem jest zima ,niestety z powodu bezdomnych którzy są częstymi gościami w tym okresie w autobusach czy tramwajach .To człowiek sam przenosi pchły .należy pamiętać że pchły mogą być również w piwnicach w blokach gdzie spotkać można koty, dobrze jest w takich miejscach stosować środki przeciwpchelne .

Ugryzienie pcheł często mylone jest z tymi od pluskwy, bo kto by pomyślał, że ma w domu pchły. Niestety są one często spotykane. Jeśli często jeździsz pociągami czy innymi środkami komunikacji miejskiej to może gryźć cię niestety pchła .Ugryzienia pchły nie da się przeoczyć ,atakują one nogi żywiciela, łydki i kostki są najczęściej gryzione. Objawem ugryzienia pchły są swędzące krostki nieestetycznie wyglądające. Miejsce gdzie doszło do ugryzienia to czerwona plama, na środku jej powstaje punkcik, miejsce to zazwyczaj jest opuchnięte. Podstawą w leczeniu ugryzień pcheł jest utrzymanie ranek w czystości i zastosowanie preparatów przeciwbakteryjnych, nie można ranek drapać. Świeżo po ugryzieniu należy ranki zdezynfekować, nie myć ciepłą wodą gdyż obrzęk będzie się zwiększał. Naturalnymi środkami stosowanymi po ukąszenia pchły jest soda oczyszczona ,skórka z cytryny lub ocet.

Zwalczanie pcheł

W środowiskach naturalnych jest wręcz niemożliwe ale w domu, garażu, piwnicy i innych zamkniętych budynkach już jest. Podstawową zasadą jest szybka reakcja, zadbanie o higienę gdyż pchła lubi bród. Po dokładnym sprzątnięciu, odkurzeniu, umyciu podłóg czas na walkę chemiczną. Niestety pchła nie zniknie wraz z kurzem ,aby się jej pozbyć należy zastosować odpowiedni preparat chemiczny. Aby zniknęła raz na zawsze najlepiej wezwać firmę DDD która stosując odpowiedni preparat zwalczy pasożyty. Nasza firma proponuje zamgławianie ULV ,dzięki tej metodzie preparat jest w stanie dotrzeć w każdy zakamarek gdzie mogą się chować dorosłe osobniki lub jeszcze te w formach w trakcie lnienia.  Najczęściej spotykana jest pchła ludzka która poza człowiekiem  żeruje również na psach, kotach,lisach,borsukach,kaczkach kurach a nawet szczurach.

Zapytaj nas

Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące naszych produktów wypełnij i wyśli poniższy formularz lub po prostu zadzwoń

person
mail
mode_edit
sms

 
Wyślij zapytanie
  • call
    Zadzwoń do nas +48 690 015 854

    Jesteśmy do dyspozycji od poniedziałku do piątku
    w godzinach od 8:00 do 16:00

  • mail
  • place
    Odwiedź nas

    DDD Robak

    NIP: 536-147-33-72
    REGON 142344086

    Godziny pracy:
    pn. - pt.: 9:00 - 24:00
    sob.: 10:00 - 18:00

    Posiadamy placówki : Siedlce, Mińsk Mazowiecki, Łuków, Siemiatycze, Otwock, Góra Kalwaria, Legionowo, Wyszków. Oraz w promieniu 50 kilometrow w/w lokalizacji.

© 2024 DDD Robak - dezynsekcja, dezynfekcja, deratyzacja.
Korzystając z naszej przeglądarki wyrażają Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Używamy ich do celów statystycznych. W programie służącym do obsługi stron internetowych można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Rozumiem