Dezynsekcja, dezynfekcja, odrobaczanie, ozonowanie

 

Stonoga murowa

Zwalczanie stonogi murowej

Zwalczanie stonogi murowej

Stonoga murowa to skorupiak małych rozmiarów najczęściej zamieszkuje piwnicę , domy, często szklarnie i ogrody. Największe populacje spotyka się w lasach , łąkach czy terenach bagnistych. Preferuje tylko wilgotne otoczenie, w małej wilgotności zaczyna ginąć dlatego największe plagi są w okresach deszczowych. Występuje w miejscach zacienionych, można ją spotkać pod kamieniami czy w zaroślach , wszędzie tam gdzie nie ma promieni słonecznych które by je wysuszyły. Często można spotkać tego skorupiaka w domach i jak każdy niechciany lokator wywołuje wstręt i nie jest zbyt mile widziana. Jak dostanie się do domu może być sporym problemem gdyż szybko się mnoży i rozchodzi po pomieszczeniach. Obecność stonogi w domu to sygnał, że mamy zbyt wilgotno.

Wielkość tego szkodnika to nawet 18 mm a szerokość to połowa długości. Ciało jest spłaszczone, owalne w pancerzu chitynowym który stanowi ochronę. Spod pancerza wystają odnóża kroczące i mimo nazwy stonoga ma ich tylko do10 maksymalnie 12 w zależności od gatunku w tej grupie. Stonogi murowe rozmnażają się w dość standardowy sposób , samiec przekazuje nasienie będąc na grzbiecie pod nią. Zaloty takie trwają maksymalnie do 5 minut. Po skończonej kopulacji samica składa jaja w komorze lęgowej skąd po rozwoju zarodkowym uwalniane są larwy. Skorupiak ten przechodzi kilka form lnienia zanim osiągnie formę dorosłą.

Stonogi są zmorą ogrodników często niszczą uprawy podjadając warzywa lub owoce szczególnie upodobują sobie liście gdzie wygryzają dziury. Dlatego trudno jest walczyć gdy występuje w warunkach naturalnych .

W pomieszczaniach często wietrzenie i pozbycie się wilgoci znacznie pozwala na ograniczenie liczebności tego szkodnika.

Zapytaj nas

Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące naszych produktów wypełnij i wyśli poniższy formularz lub po prostu zadzwoń

person
mail
mode_edit
sms

 
Wyślij zapytanie
 • call
  Zadzwoń do nas +48 690 015 854

  Jesteśmy do dyspozycji od poniedziałku do piątku
  w godzinach od 8:00 do 16:00

 • mail
 • place
  Odwiedź nas

  DDD Robak

  NIP: 536-147-33-72
  REGON 142344086

  Godziny pracy:
  pn. - pt.: 9:00 - 24:00
  sob.: 10:00 - 18:00

  Posiadamy placówki : Siedlce, Mińsk Mazowiecki, Łuków, Siemiatycze, Otwock, Góra Kalwaria, Legionowo, Wyszków. Oraz w promieniu 50 kilometrow w/w lokalizacji.

© 2024 DDD Robak - dezynsekcja, dezynfekcja, deratyzacja.
Korzystając z naszej przeglądarki wyrażają Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Używamy ich do celów statystycznych. W programie służącym do obsługi stron internetowych można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Rozumiem