Zwalczanie stonogi murowej

Stonoga murowa to skorupiak małych rozmiarów najczęściej zamieszkuje piwnicę , domy, często szklarnie i ogrody. Największe populacje spotyka się w lasach , łąkach czy terenach bagnistych. Preferuje tylko wilgotne otoczenie, w małej wilgotności zaczyna ginąć dlatego największe plagi są w okresach deszczowych. Występuje w miejscach zacienionych, można ją spotkać pod kamieniami czy w zaroślach , wszędzie tam gdzie nie ma promieni słonecznych które by je wysuszyły. Często można spotkać tego skorupiaka w domach i jak każdy niechciany lokator wywołuje wstręt i nie jest zbyt mile widziana. Jak dostanie się do domu może być sporym problemem gdyż szybko się mnoży i rozchodzi po pomieszczeniach. Obecność stonogi w domu to sygnał, że mamy zbyt wilgotno.
Wielkość tego szkodnika to nawet 18 mm a szerokość to połowa długości. Ciało jest spłaszczone, owalne w pancerzu chitynowym który stanowi ochronę. Spod pancerza wystają odnóża kroczące i mimo nazwy stonoga ma ich tylko do10 maksymalnie 12 w zależności od gatunku w tej grupie. Stonogi murowe rozmnażają się w dość standardowy sposób , samiec przekazuje nasienie będąc na grzbiecie pod nią. Zaloty takie trwają maksymalnie do 5 minut. Po skończonej kopulacji samica składa jaja w komorze lęgowej skąd po rozwoju zarodkowym uwalniane są larwy. Skorupiak ten przechodzi kilka form lnienia zanim osiągnie formę dorosłą.
Stonogi są zmorą ogrodników często niszczą uprawy podjadając warzywa lub owoce szczególnie upodobują sobie liście gdzie wygryzają dziury. Dlatego trudno jest walczyć gdy występuje w warunkach naturalnych .
W pomieszczaniach często wietrzenie i pozbycie się wilgoci znacznie pozwala na ograniczenie liczebności tego szkodnika.