Dezynsekcja, dezynfekcja, odrobaczanie, ozonowanie

 

Szerszeń

Gniazdo szerszeni na posesji? - Jak je usunąć?

Użądlenie szerszenia jest bardzo bolesne i może doprowadzić do groźnych reakcji alergicznych. 

Gniazdo szerszeni na posesji? - Jak je usunąć?

Szerszeń to owad z rodziny osowatych, jest największym i najgroźniejszym z owadów z tej rodziny. Występuje 26 gatunków szerszeni. W Europie występuje szerszeń europejski ale coraz częściej spotkać można szerszenia Azjatyckiego ,bardzo groźny gatunek zabijający w Chinach ze względu na silne reakcje alergiczne co roku ok 40 osób. Ze względu na zmiany klimatyczne zaczyna pojawiać się na naszym obszarze. Występujące w Polsce szerszenie europejskie mają rudoczarną głowę i odwłok żółty w czarne pasy. Wielkość królowej sięga do 35mm ,samce są mniejsze ok 23mm. Szerszenie żywią się owadami, owocami i sokami z niektórych drzew. Owady te stronią od ludzi jednak w ostatnim czasie coraz częściej zakładają gniazda w pobliżu człowieka.

Wczesna wiosna szerszenie budzą się ze snu zimowego, zapłodnione na jesieni samice po przebudzeniu zaczynają szukać miejsca na założenie nowego gniazda. Po zbudowaniu części gniazda samica składa jaja .Po wylęgnięciu się młode larwy karmione są przez matkę do momentu przepoczwarzenia się w formę robotnic to one przejmują jej obowiązki i zajmują się dalszą budową gniazda, karmieniem młodych a królowa tylko składa już jaja. Gniazda szerszeni mogą osiągać wielkość do 0,5 metra, wyglądem przypominają nierówną papierową bryłę. Budowane są ze spróchniałego drzewa połączonego ze śliną owadów. Szerszenie najchętniej budują gniazda na poddaszach czy dziuplach drzew ,najczęściej są to miejsca z utrudnionym dostępem. Dość szybko wylęgają się larwy które dorastają osiągając formę robotnic. Od tego momentu samice zajmują się składaniem jaj a robotnice budową gniazda i ochroną jego. Z ostatniego lęgu jaj tuz przed zimą lęgną się larwy które przekształcają się tylko w płodne samice i samce. Samce nie mają żądła ,ich rola sprowadza się tylko do zapłodnienia samic ,po tym czasie giną wraz z robotnicami. Zapłodnione samice opuszczają gniazda szukając nowych miejsca na założenie nowego. Szerszenie to owady żyjące w społeczeństwie, żyją w kastach z typowym podziałem obowiązków. Samotna jest tylko samica do momentu wylęgu jej jaj.

Charakterystycznym objawem użądlenia jest opuchlizna i dość intensywne pieczenie kilkakrotnie bardziej bolesne jak po innych owadach osowatych. Należy pamiętać ,że szerszenie to groźne owady szczególnie dla osób uczulonych. Jedno ukąszenie może wywołać wstrząs anafilaktyczny i powodować śmierć. Osoby nie będące alergikami nie muszą się obawiać, użądlenie może wywołać dyskomfort ale nie zabije. Jeden szerszeń wstrzykuje ok 0,2mg jadu ,aby zabić dorosłego człowieka musiało by ukąsić od kilku do kilkunastu osobników. Dlatego ważne jest aby nie lekceważyć problemu i przerwać cykl rozwojowy nie dopuszczając do dalszego mnożenia się owadów szczególnie w przypadku gniazd w domach lub ich sąsiedztwie. Szerszenie są dość charakterystyczne, łatwo odróżnić je od innych osowatych więc nie da się przeoczyć jak zaczynają pojawiać się pojedyncze osobniki w pobliżu domu czy budynków gospodarczych. Pojedynczy osobnik może sugerować że zaczynają zakładać gniazdo i to jest alarm aby zacząć walkę z nimi. Gdy zauważy się chociaż jednego osobnika dobrze jest obserwować gdzie lata, łatwiej wtedy zlokalizować gniazdo.

Szerszenie to wegetarianie ,żywią się sokami drzew często same sobie nacinają młode pędy roślin aby mieć lepszy dostęp do soków tej rośliny. Bardzo chętnie spożywają soki z owoców, często na opadłych jabłkach czy gruszkach można zobaczyć siedzące na nich szerszenie. Słodkie przejrzałe a nawet podgniłe owoce to idealny posiłek dla tego owada. Jedynie larwy muszą być karmione

Obecności szerszeni nie należy lekceważyć , często odwaga idzie w parze z głupotą .Szerszenie to owady groźne i lekceważenie ich może skończyć się w najlepszym wypadku bólem w najgorszym śmiercią. Jeśli szerszeń dostanie się do mieszkania nie można panikować, gwałtowne ruchy jak machanie rękoma rozdrażnia owada. Jak najszybciej należy otworzyć ona i drzwi jeśli to możliwe i poczekać aż owad wyleci na zewnątrz.

LIKWIDACJA SZERSZENI 

W walce z szerszeniami warto zaufać doświadczonemu profesjonaliście ze względów bezpieczeństwa. Gniazdo najlepiej jest zwalczać w początkowej fazie budowy i rozwoju owadów. Im mniejsze jest gniazdo tym łatwiej jest zwalczyć owady. Nie należy samodzielnie próbować zwalczać gniazda, brak umiejętności i odpowiedniego sprzętu może się tragicznie skończyć. W gnieździe może znajdować się kilkanaście owadów , rozdrażnione zaatakują .Owady te nie tylko są uciążliwe ale mogą wyrządzić wiele szkód w domach jak również zagrozić zdrowiu domowników. Najskuteczniejsza metoda walki z tym owadem to zamgławianie. Dzięki wytworzonej mgle odpowiedni preparat jest w stanie przeniknąć całe gniazdo skutecznie zabijając wszelkie osobniki.Zwalczanie szerszeni stało się usługą świadczoną wyjątkowo często, głównie z uwagi na ich tendencję do zakładania gniazd w pobliżu terenów zamieszkiwanych przez ludzi.

Zapytaj nas

Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące naszych produktów wypełnij i wyśli poniższy formularz lub po prostu zadzwoń

person
mail
mode_edit
sms

 
Wyślij zapytanie
  • call
    Zadzwoń do nas +48 690 015 854

    Jesteśmy do dyspozycji od poniedziałku do piątku
    w godzinach od 8:00 do 16:00

  • mail
  • place
    Odwiedź nas

    DDD Robak

    NIP: 536-147-33-72
    REGON 142344086

    Godziny pracy:
    pn. - pt.: 9:00 - 24:00
    sob.: 10:00 - 18:00

    Posiadamy placówki : Siedlce, Mińsk Mazowiecki, Łuków, Siemiatycze, Otwock, Góra Kalwaria, Legionowo, Wyszków. Oraz w promieniu 50 kilometrow w/w lokalizacji.

© 2024 DDD Robak - dezynsekcja, dezynfekcja, deratyzacja.
Korzystając z naszej przeglądarki wyrażają Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Używamy ich do celów statystycznych. W programie służącym do obsługi stron internetowych można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Rozumiem